Reklama

Misja nadziei

Większości z nas misje kojarzą się z Afryką i misjonarzem w habicie. Niekoniecznie tak musi być. Przecież słowa Chrystusa: „Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszystkim narodom” skierowane są do każdego z nas. Misje potrzebne są w środowiskach w których żyjemy - uczymy się, pracujemy, potrzebne są także naszym rodakom poza granicami kraju. Dlatego grupa młodzieży z Polski co roku wyjeżdża na misje na Litwę

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Nie bójcie się iść na ulice i do miejsc, gdzie gromadzą się ludzie, aby jak apostołowie głosić Chrystusa i Dobrą Nowinę zbawienia na placach miast, osiedli i wsi. Nie czas teraz wstydzić się Ewangelii (…)”
Jan Paweł II w Denver 1993 r.

Żeby pojechać na misje, wcale nie trzeba być jakimś duchowym herosem, wystarczy zaufać Łasce Chrystusa i po prostu chcieć stać się narzędziem w Jego ręku. On działa przez naszą słabość, nigdy nie zostawia nas samych i ofiarowuje nam więcej niż możemy sobie wyobrazić - mówi Aneta Sułek, która na Litwę wybierze się już po raz czwarty. Misjom na Litwie patronuje organizacja katolicka - Młodzież Trzeciego Tysiąclecia (MTT), działająca w archidiecezji krakowskiej. Młodzież ta odpowiedziała na wezwanie Jana Pawła II, który nawoływał do Nowej Ewangelizacji przez dzielenie się wiarą z innymi. W apostolskiej pracy na Litwie i w innych miejscach świata młodzież wspierana jest przez zgromadzenie Legionistów Chrystusa.

Przedłużają „kapłańskie ręce”

Reklama

Młodzi ludzie wyruszają na misję na Litwę, gdzie żyje wielu naszych rodaków. W niewielkich miejscowościach na Wileńszczyźnie brakuje kapłanów, a jeśli jakiś posługuje to bardzo często nie jest w stanie zapewnić duszpasterskiej opieki bardzo wielu potrzebującym. Stają się więc niejako przedłużeniem kapłańskich rąk, służąc bliźnim. W kilkuosobowych grupach młodzi odwiedzają Polaków w ich domach, opowiadają o wszystkim, co dzieje się w naszym kraju, razem również się modlą. Jest to także czas obdarowywania najbardziej potrzebujących darami zebranymi w Polsce podczas „Operacji Kilo” (zbiórka trwałej żywności, środków czystości w supermarketach, a zabawek i przyborów szkolnych w krakowskich liceach). W czasie takiego misyjnego pobytu organizowane są spotkania z dziećmi, które w tym czasie nie mają zajęć szkolnych. Wspólne gry i zabawy są dla nich bardzo wyczekiwanym czasem radości.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przywożą nadzieję

Życie na Litwie jest dla wielu Polaków związane z brakiem perspektyw - nasi rodacy żyją często w wielkim ubóstwie, są także w pewien sposób wyobcowani w tamtym środowisku. W wielu miejscowościach żyją przeważnie osoby starsze, bowiem młodzi ludzie wyjechali za pracą do Wilna i innych większych miast. Odwiedziny Młodzieży Trzeciego Tysiąclecia są okresem odzyskiwania nadziei, której ci ludzie tak bardzo potrzebują.

Formacja i Liturgia

Czas misji jest także związany z przygotowywaniem Liturgii Wielkiego Tygodnia. Chodząc od „drzwi do drzwi” młodzi misjonarze zapraszają parafian do udziału i zaangażowania w tych uroczystościach. Przedświąteczny czas spędzony na dzieleniu się dobrem z innymi upływa także pod znakiem własnej formacji - aby nieść wiarę innym należy bowiem samemu ją w sobie pielęgnować. Służy temu także pielgrzymka do Matki Bożej Ostrobramskiej, gdzie młodzi wypraszają łaski dla siebie i swoich rodzin, modlą się o to, aby przez ewangelizację zdobywali innych dla Chrystusa.

Wyrusz na misje!

„Nasi rodacy na Litwie potrzebują Twojej młodej radości i wiary w Boga oraz przyszłość, Twoich pomysłów Twojego głosu, a przede wszystkim Twojego serca! Nie lękaj się! Bądź odważny! Bóg jest z Tobą!” - w taki sposób MTT zachęca do dawania daru z siebie dla innych. Może właśnie ty usłyszysz te słowa, które zachęcą cię do tego, by wyruszyć na misje. Możesz także wspomóc akcję, jak wielu innych darczyńców, bez których ewangelizacja nie doszłaby do skutku.

Więcej informacji na temat misji na stronie: www.mttpolska.org

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kalisz: powołano zespół pomocowy dla kapłanów znajdujących się w kryzysie

2026-02-09 12:50

[ TEMATY ]

duchowieństwo

Kalisz

Karol Porwich/Niedziela

W diecezji kaliskiej powołano zespół pomocowy dla kapłanów, gdzie wsparcia mogą szukać księża przeżywający problemy natury duchowej, emocjonalnej, zdrowotnej czy związanej z uzależnieniami. Koordynatorem zespołu jest ks. Krzysztof Raj.

– Zespół ma służyć dyskretną, życzliwą i profesjonalną pomocą. Chodzi przede wszystkim o rozmowę, towarzyszenie, konsultacje ze specjalistami oraz pomoc w odnalezieniu właściwej drogi wyjścia z kryzysu. Wszystko odbywać się będzie w duchu braterstwa, z poszanowaniem godności i pełnej poufności – mówi biskup kaliski Damian Bryl.
CZYTAJ DALEJ

Abp Stanisław Budzik wprowadza Diakonat Stały

2026-02-09 15:31

[ TEMATY ]

diakonat stały

Ks. Paweł Kłys

Diakoni wraz z rodzinami podczas święcenia diakonatu stałego w archidiecezji łódzkiej, 2022 r.

Diakoni wraz z rodzinami podczas święcenia diakonatu stałego w archidiecezji łódzkiej, 2022 r.

Rzecznik Archidiecezji Lubelskiej ks. dr Adam Jaszcz poinformował o wprowadzeniu w archidiecezji diakonatu stałego. Dyrektorem ośrodka przygotowującego kandydatów został ks. dr Adam Pendel, prefekt Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie.

Diakoni stali wyświęcani są w Polsce już od kilkunastu lat, duża część z nich to żonaci mężczyźni. Posługa ta odnowiona została na Soborze Watykańskim II, a jej korzenie sięgają starożytności.
CZYTAJ DALEJ

Kanada: biskupi przeciw eutanazji osób chorych psychicznie

2026-02-10 08:56

[ TEMATY ]

eutanazja

biskupi

przeciw

chorzy psychicznie

Adobe.Stock.pl

Kanadyjscy biskupi jednoznacznie poparli projekt ustawy, który ma zablokować rozszerzenie eutanazji na osoby, których jedyną diagnozą jest choroba psychiczna. W przyjętym oświadczeniu wskazują na zagrożenia moralne i społeczne oraz apelują o ochronę najbardziej bezbronnych.

Stała Rada Konferencji Katolickich Biskupów Kanady odniosła się do projektu ustawy, wniesionego kilka miesięcy temu do parlamentu. Przewiduje on uchylenie planowanego na 2027 rok rozszerzenia kryteriów eutanazji i wspomaganego samobójstwa o diagnozę choroby psychicznej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję