Reklama

Watykan

Kard. Fernández: pracujemy nad przyznaniem kobietom więcej przestrzeni i władzy

Podczas spotkania z uczestnikami Synodu Biskupów, poświęconego pracom „Grupy nr 5”, które odbyło się po południu 24 października, prefekt Dykasterii Nauki Wiary wyjaśnił, że to, iż decyzji dotyczącej diakonatu kobiet nie uznaje się za „dojrzałą”, nie oznacza zamknięcia tej możliwości.

[ TEMATY ]

kobiety

kard. Fernandez

Vatican Media

Kard. Victor Manuel Fernandez

Kard. Victor Manuel Fernandez

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Półtorej godziny swobodnego, braterskiego i serdecznego dialogu. Spotkanie, które z inicjatywy prefekta było kontynuacją spotkania ubiegłotygodniowego, w którym uczestniczyło dwoje urzędników Dykasterii Nauki Wiary i które wywołało pewne niezadowolenie z powodu nieobecności szefa dykasterii, choć ta, ze względu na wcześniejsze zobowiązania, została zapowiedziana z wyprzedzeniem.

Wczoraj kard. Víctor Manuel Fernández spotkał się z ok. setką uczestników Synodu (członkami, gośćmi i ekspertami), aby wysłuchać ich pytań, propozycji i podsumować pracę „Grupy nr 5”, która w dawnym Świętym Oficjum zajmuje się tematem możliwych posług podejmowanych przez kobiety. Kardynał, w porozumieniu z Sekretariatem Synodu i uczestnikami spotkania, moderowanego przez prefekta Dykasterii ds. Komunikacji Paola Ruffiniego, zdecydował - na drodze wyjątku wobec przyjętych synodalnych reguł - by upublicznić cały zapis dźwiękowy spotkania, który jest dostępny dla wszystkich, za pośrednictwem mediów watykańskich. Uczestnicy spotkania odpowiedzieli aplauzem na propozycję opublikowania tego nagrania.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Praca dykasterii

Reklama

W pierwszej części spotkania kard. Fernández wyjaśnił, w jaki sposób cała Dykasteria Nauki Wiary zajmuje się zgłębianiem tematu roli kobiet i odkrywania nowych posług, które mogłyby być im powierzane. Zadanie to zostało jej powierzone jeszcze przed rozpoczęciem Synodu. Następnie opowiedział o metodzie pracy: począwszy od consulty, czyli wysłuchania propozycji dużego gremium konsultorów i konsultorek, grupy, która tym razem została rozszerzona, ponieważ o podzielenie się opinią i doświadczeniami poproszono także osoby spoza grona oficjalnych konsultorów dykasterii. Następnie odbyły się już dwa zgromadzenia zwyczajne kardynałów i biskupów członków Dykasterii (tzw. Feria quarta, ponieważ tradycyjnie odbywają się one w środy), a także prace koordynowane przez sekretarza Sekcji Doktrynalnej ks. prał. Armanda Matteo.

Bieżące doświadczenia

Kard. Fernández podkreślił, że prace prowadzone są w stylu synodalnym i, że obecność biskupów i kardynałów ze wszystkich stron świata sprawia, że obrady Feria quarta uwzględniają różnorodność wrażliwości i kultur. Dodał też, że w tym przypadku poproszono członków Synodu o przesłanie ich wkładu oraz propozycji, a także, że brane są pod uwagę bieżące doświadczenia kobiet, zaangażowanych w kierowanie wspólnotami, np. w Amazonii, ale też w Afryce i Azji. Właśnie po to, by podkreślić znaczenie obrania za punkt wyjścia rzeczywistości, to znaczy poznać i docenić istniejące już doświadczenia, które być może pozostają nieznane lub słabo poznane w kręgu europejskich teologów. Toteż listy konsultacyjne zostaną jeszcze skierowane do kolejnych osób i instytucji.

Uznanie roli

Reklama

Hierarcha wyjaśnił, że głównym przedmiotem prac grupy jest rola kobiet w Kościele, niekoniecznie możliwość diakonatu kobiet, nad czym pracuje wciąż komisja pod kierownictwem kard. Giuseppe Petrocchiego. Kard. Fernández powiedział, że kobiety chcą być wysłuchane i docenione: proszą o przyznanie im autorytetu i możliwości rozwijania swoich charyzmatów i umiejętności, jednak większość z nich nie prosi o diakonat, to znaczy: o „sklerykalizowanie”. Dlatego zadaniem Dykasterii jest podążanie tą drogą poprzez „bardzo konkretne” kroki. W tym sensie fundamentalne jest zgłębienie różnic pomiędzy sakramentem święceń a władzą, tak, aby również świeckim - a zatem i kobietom - móc powierzyć stanowiska kierownicze w Kościele: droga, na której można osiągnąć znaczący konsensus. Prefekt zapytał: jeśli okaże się, że w przeszłości kobiety przepowiadały podczas celebracji eucharystycznej lub sprawowały władzę, nawet bez święceń diakonatu, to czy będzie to miało mniejsze znaczenie?

Diakonat - trwają badania

Kard. Fernández potwierdził następnie, że komisja, kierowana przez kard. Petrocchiego ze zwiększoną siłą wznowi prace nad tematem diakonatu, wsłuchując się w propozycje zgromadzenia synodalnego i inne, ze świata. Propozycje i materiały można przesyłać za pośrednictwem Sekretariatu Synodu. Przy tej okazji, odwołując się do swojego wystąpienia w Auli Synodu, podczas którego podsumował stanowisko papieża w tym temacie, kardynał podkreślił: uznanie, że decyzja dotycząca diakonatu „nie jest dojrzała”, nie oznacza ze strony Franciszka woli zamknięcia tej kwestii, ale raczej dalszego jej studiowania, jako że wnioski z prac komisji nie są jednoznaczne i są historycy, którzy twierdzą, że w przeszłości zdarzały się przypadki wyświęcania kobiet na diakonisy, zaś inni historycy twierdzą, że było to błogosławieństwo, a nie prawdziwe święcenia.

Konkretne kroki

Prefekt Dykasterii Nauki Wiary zakończył mówiąc, że jest przekonany, iż można podążać naprzód, podejmując jasne i konkretne kroki, które wzmocnią pozycję kobiet w Kościele, zaczynając od rozróżnienia tego, co jest nieodłączne od sakramentu święceń, od tego, co nim nie jest. I podkreślił, że należy mieć otwarte serce, „aby zobaczyć, dokąd prowadzi nas Duch Święty”.

2024-10-25 19:12

Oceń: +7 -7

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Fernandez: według papieża sytuacja nie dojrzała do diakonatu kobiet

W ocenie papieża Franciszka sytuacja nie dojrzała jeszcze do tego, aby możliwe było wprowadzenie diakonatu kobiet - stanowisko to przedstawił w poniedziałek prefekt watykańskiej Dykasterii Nauki Wiary kardynał Victor Manuel Fernandez.

Kwestia roli kobiet w Kościele i przede wszystkim postulatów jej zwiększenia przywoływana jest w związku z trwającym w Watykanie synodem biskupów, który ma nakreślić jego przyszłość. Wyrażane są opinie, że brak rozwiązań w tej sprawie, w tym brak perspektyw w dziedzinie diakonatu kobiet, może wręcz przesądzić o częściowej porażce zgromadzenia biskupów lub umniejszyć jego konkluzje.
CZYTAJ DALEJ

Jak naprawdę jest w czyśćcu? Poznaj kilka wizji od św. Faustyny!

[ TEMATY ]

duchowość

czyściec

Adobe Stock

Dusze czyśćcowe, płaskorzeźba z kościła Herz Jesu w Wiedniu

Dusze czyśćcowe, płaskorzeźba z kościła Herz Jesu w Wiedniu

Każdy z nas ma chwile, w których zadaje sobie pytanie: co będzie po śmierci? Od razu niebo, a może najpierw czyściec? Jeśli tak, to jak tam jest? To aż tak bolesna rzeczywistość? Poznaj kilka cytatów z Dzienniczka św. Faustyny mówiących o wizji czyśćca.

Ujrzałam Anioła Stróża, który mi kazał pójść za sobą. W jednej chwili znalazłam się w miejscu mglistym, napełnionym ogniem, a w nim całe mnóstwo dusz cierpiących. Te dusze modlą się bardzo gorąco, ale bez skutku dla siebie, my tylko możemy im przyjść z pomocą. Płomienie, które paliły je, nie dotykały się mnie. Mój Anioł Stróż nie odstępował mnie ani na chwilę. I zapytałam się tych dusz, jakie ich jest największe cierpienie? I odpowiedziały mi jednozgodnie, że największe dla nich cierpienie to jest tęsknota za Bogiem. Widziałam Matkę Bożą odwiedzającą dusze w czyśćcu. Dusze nazywają Maryję „Gwiazdą Morza”. Ona im przynosi ochłodę. Chciałam więcej z nimi porozmawiać, ale mój Anioł Stróż dał mi znak do wyjścia. Wyszliśmy za drzwi tego więzienia cierpiącego. [Usłyszałam głos wewnętrzny], który powiedział: Miłosierdzie moje nie chce tego, ale sprawiedliwość każe (Dz. 20).
CZYTAJ DALEJ

Marsz i Bal Wszystkich Świętych w Kostrzynie nad Odrą

2025-11-02 17:12

[ TEMATY ]

diecezja zielonogórsko‑gorzowska

Kostrzyn nad Odrą

Marsz i Bal Wszystkich Świętych

Archiwum parafii

Wśród wielu dzieci i rodziców przebranych za świętych można było zauważyć, m.in. św. Ojca Pio, św. Jana Pawła II, św. Franciszka, św. s. Faustynę, św. Jadwigę, św. Mikołaja, św. Marka, św. Piotra, oraz anioły i wielu innych.

Wśród wielu dzieci i rodziców przebranych za świętych można było zauważyć, m.in. św. Ojca Pio, św. Jana Pawła II, św. Franciszka, św. s. Faustynę, św. Jadwigę, św. Mikołaja, św. Marka, św. Piotra, oraz anioły i wielu innych.

„Moja droga do świętości” – to hasło Marszu i Balu Wszystkich Świętych, który po raz trzeci odbył się w parafii pw. NMP Matki Kościoła w Kostrzynie nad Odrą.

Przygotowania trwały kilka dni. Była to III edycja balu i marszu. Jego pomysł zrodził się ze strony wikariusza ks. Adama Wójcickiego, z pełnym poparciem proboszcz - ks. dr Radosława Gabrysza. Zaangażowani byli rodzice ministrantów oraz dzieci ze scholi parafialnej „Iskierki”. Warto wspomnieć, że na udekorowanie sali zużyto 500 balonów.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję