Reklama

Aspekty

Serce uczynić twierdzą

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kilka tysięcy pątników przybyło 15 sierpnia do Rokitna. Już od rana sznur samochodów i autokarów szczelnie wypełniał drogi z Międzyrzecza, Przytocznej i Skwierzyny. Wierni przybyli na uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, czyli Najświętszej Maryi Panny z Rokitna. To patronalne święto diecezji zielonogórsko-gorzowskiej oraz główny odpust w sanktuarium. Tradycyjnie w tym dniu wspólnota diecezjalna obchodzi również dziękczynienie za plony.

Rokitniańskim uroczystościom przewodniczyli w tym roku abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński, oraz biskupi Stefan Regmunt, Tadeusz Lityński i Paweł Socha.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Odpust w Rokitnie rozpoczął się już o godz. 8 gdy odśpiewano Godzinki ku czci Najświętszej Maryi Panny. Później był czas na spowiedź, nabożeństwo różańcowe poprowadzone przez Diecezjalne Duszpasterstwo Rolników oraz okolicznościowy montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Lubczynie.

Reklama

- Bardzo się cieszę, że tego dnia zgromadzili się w Rokitnie biskupi, kapłani, członkowie kapituł, że są przedstawiciele dekanatów i parafii. Cieszę się, że na naszym spotkaniu obecni są wojewoda, marszałek, że są tu przedstawiciele rolników, instytucji społecznych, władz, parlamentu. Cieszę się wami wszystkimi, którzy pielgrzymujecie do Rokitna. Niech ten dzień będzie dniem naszego rozradowania. Tworzymy przecież jedną rodzinę diecezjalną - podkreślił bp Stefan Regmunt, witając przybyłych na odpust.

Warto podkreślić duże zaangażowanie kapłanów z sanktuarium oraz duszpasterstwa rolników w piękno liturgii. Służbę liturgiczną ołtarza podjęli klerycy i diakoni naszego seminarium.

- Przeżywamy tę uroczystość tu, w sanktuarium wielowiekowym. W sanktuarium wpisanym w duchowe dzieje ojczyzny. W sanktuarium, które w tym pokoleniu narastającego zmagania także się rozwija, umacnia i oddziaływuje duchowo coraz szerzej i coraz potężniej. Są tysiące dusz ludzkich, które chcą w takich miejscach słuchać prawdę, chcą w takich miejscach poczuć Bożą obecność, chcą w takich miejscach poczuć Bożą moc. Tam, gdzie wtargnęła choroba, gdzie do wnętrza życia małżeńskiego, życia rodzinnego wtargnął wirus braku miłości, braku wierności, braku szacunku dla życia, tam trzeba już serce uczynić twierdzą - powiedział w homilii abp Dzięga.

Na koniec uroczystej Sumy odpustowej abp Dzięga oraz bp Regmunt dokonali poświęcenia i otwarcia wyremontowanego „Domu św. Marty”, gdzie znajdują się miejsca dla rekolektantów i pielgrzymów nawiedzających rokitniańskie sanktuarium.

2013-08-28 09:29

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Płock: 320 tys. zł od diecezjan na rozbudowę Sanktuarium Bożego Miłosierdzia

[ TEMATY ]

sanktuarium

Płock

www.milosierdzieplock.pl

Kwotę ponad 320 tys. zł zebrano w diecezji płockiej w na rozbudowę Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku – miejsce pierwszego objawienia się Jezusa Miłosiernego w obrazie „Jezu, ufam Tobie!”. Była to trzecia zbiórka diecezjalna sanktuarium, które jest nazywane „płockim Betlejem miłosierdzia”.

Sanktuarium Bożego Miłosierdzia przy Starym Rynku 14/18 znajduje się w miejscu, gdzie 22 lutego 1931 r. w swojej celi św. siostra Faustyna Kowalska ujrzała po raz pierwszy Jezusa Miłosiernego. Otrzymała polecenie namalowania obrazu, a następnie polecenie ustanowienia święta Miłosierdzia Bożego w pierwszą niedzielę po Wielkanocy. Kult podtrzymuje się też Koronką do Miłosierdzia Bożego i modlitwą w godzinę śmierci Jezusa Chrystusa na krzyżu, czyli w Godzinę Miłosierdzia o 15.00.
CZYTAJ DALEJ

31 spojrzeń Maryi: Spojrzenie ufające mimo milczenia

2026-05-24 20:49

[ TEMATY ]

31 spojrzeń Maryi

Adobe Stock

Każde spojrzenie Maryi coś odsłania: Boga, człowieka, drogę. W maju zapraszamy Cię do zatrzymania się przy 31 takich spojrzeniach. Dziś zobacz jedno z nich.

Jezus nie odpowiada tak, jak Maryja mogła się spodziewać. A jednak ona nie wycofuje się. Maryja nie rozumie wszystkiego. Ale ufa.
CZYTAJ DALEJ

Opatów uczcił Witolda Pileckiego

– Grób rtm. Pileckiego jest tam, gdzie Polacy są pełni miłości do swojej ojczyzny. W pewnym sensie jego popiersie tu, w Opatowie, będzie przestrzenią pamięci narodu o tym wielkim człowieku – powiedział ks. dr Jan Koclęga.

Wykładowca Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie oraz Instytutu Wyższych Studiów Teologicznych w Częstochowie 24 maja przewodniczył Mszy św. w Kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Opatowie w intencji rtm. Witolda Pileckiego, w przeddzień 78. rocznicy jego śmierci. Po Eucharystii ks. Maciej Woszczyk, proboszcz parafii oraz pomysłodawca kolejnej formy upamiętnienia jednego z największych bohaterów polskiej historii XX wieku, odsłonił i poświęcił jego popiersie, które stanęło obok muralu namalowanego wcześniej również na cześć rotmistrza.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję