Reklama

Aspekty

Dogadajmy się

Wiadomo, że lepiej szukać porozumienia, zamiast mnożyć konflikty. Ale jak się do tego zabrać? Caritas naszej diecezji w te wakacje rusza z projektem „Dogadajmy się. Od konfliktu do porozumienia – warsztaty”

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 22/2014, str. 6

[ TEMATY ]

warsztaty

Bożena Sztajner/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Widzimy dużą potrzebę takich warsztatów – podkreśla koordynatorka projektu Barbara Szuszkiewicz. – Żyjemy w świecie, w którym z jednej strony łatwo zdobywamy informacje, ale z drugiej – nie radzimy sobie z komunikacją, asertywnością i ten problem dotyczy w największym stopniu młodzieży, ale dorosłych też. Dlatego takie cenne jest, kiedy możemy nauczyć się konfrontować z sytuacją trudną, problemową, konfliktem, kiedy umiemy się zachować, wyrazić swoje emocje, kiedy nie oceniamy innych, kiedy potrafimy odmówić, jeżeli ktoś proponuje nam rzeczy, których nie chcemy robić. To wcale nie jest łatwe, a szkoła niestety nie gwarantuje zdobycia takich umiejętności. Dlatego właśnie jako Caritas chcemy wyjść naprzeciw tym potrzebom i umożliwić ludziom zdobycie tych kompetencji.

Dla kogo?

Oferta skierowana jest do mieszkańców Gorzowa Wlkp. (jest współfinansowana przez tamtejszy urząd miasta). Projekt składa się z trzech odsłon. Przygotowano dwa moduły w terminach 23-28 czerwca (dla młodzieży) oraz 7-12 lipca (dla nauczycieli, pedagogów, opiekunów, rodziców). Poruszana tematyka: komunikacja interpersonalna, bariery w komunikacji, umiejętność słuchania, asertywność – uległość – agresja, konstruktywna krytyka, gwara młodzieżowa, konflikt interpersonalny, przyczyny konfliktów, techniki rozwiązywania konfliktów, przeciwdziałanie przemocy i agresji, mediacja sposobem rozwiązywania konfliktów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

– Trzecią odsłoną tego projektu jest konkurs fotograficzny, skierowany do wszystkich mieszkańców Gorzowa. Tytułu konkursu to „Emocje zapisane w twarzy”. Oficjalnie zostanie ogłoszony w okolicach sierpnia i nabór prac będzie trwał ok. miesiąca. Potem zbierze się komisja, która rozstrzygnie konkurs, i w listopadzie zostanie otwarta wystawa, na której będzie można obejrzeć nadesłane fotografie – nie tylko te nagrodzone – mówi Barbara Szuszkiewicz.

Indywidualne podejście

Projekt zakończy się w grudniu. – Chociaż moduły i konkurs trwać będą w okresie letnim, to tak naprawdę realizacja projektu rozpocznie się już w maju. To zawsze w ten sposób wygląda, bo trzeba doliczyć czas na rekrutację i promocję projektu, jego ewaluację (czyli sprawdzanie, czy i w jakim stopniu projekt jest realizowany) oraz etap końcowy – wyjaśnia koordynatorka.

Do prowadzenia warsztatów została wybrana kadra złożona z wykwalifikowanych specjalistów. Zajęcia będą prowadzone w małych grupach, co pozwoli na indywidualne podejście do uczestników i zapewnia czas potrzebny na przećwiczenie nowych umiejętności. Warsztaty patronatem objęły: „Aspekty”, „Gość Zielonogórsko-Gorzowski” i Radio Gorzów.

2014-05-29 10:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Siła we wspólnocie

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 10/2018, str. I

[ TEMATY ]

warsztaty

warsztaty

Karolina Krasowska

W warsztatach wzięło udział 140 uczestników

W warsztatach wzięło udział 140 uczestników
Wybitni muzycy, dyrygenci i kompozytorzy, tacy jak: Paweł Bębenek, Hubert Kowalski, ks. Grzegorz Mączka, Piotr Pałka i Jakub Tomalak, poprowadzili w naszej diecezji Warsztaty Liturgiczno-Muzyczne „Missa Mea Sacra”. Warsztaty już po raz trzeci w dniach 2-4 marca odbyły się w Strzelcach Krajeńskich
CZYTAJ DALEJ

Dr Milena Kindziuk: Kwestionuję oficjalną, peerelowską wersję zbrodni na ks. Popiełuszce

2026-01-20 12:53

[ TEMATY ]

Milena Kindziuk

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

Milena Kindziuk

Punktem zwrotnym stała się dla mnie najnowsza książka prokuratora Andrzeja Witkowskiego „Bolesne tajemnice ks. Popiełuszki. Śladami prawdy”, właśnie wchodząca na rynek. Dlatego zapraszam do lektury czteroczęściowego cyklu moich wywiadów z prokuratorem na portalu niedziela.pl.

Wiem, że ten tekst i moje wywiady z prokuratorem Andrzejem Witkowskim wywołają sprzeciw. Milczenie byłoby wygodniejsze, ale po trzydziestu latach badań nie mam już prawa wybierać wygody ani powtarzać wersji, która coraz gorzej znosi konfrontację z faktami.
CZYTAJ DALEJ

Parlament Europejski apeluje o nominację nowego pełnomocnika ds. wolności religijnej

2026-01-22 19:53

[ TEMATY ]

parlament europejski

wolność religijna

premier.gov.pl

Parlament Europejski wezwał Komisję Europejską do obsadzenia wakatu na stanowisku specjalnego pełnomocnika ds. wolności religii i przekonań poza granicami Unii Europejskiej.

Deputowani podkreślili konieczność zapewnienia specjalnemu przedstawicielowi odpowiedniej widzialności, ciągłości i wyposażenia, aby mógł skutecznie promować wolność religii i przekonań na całym świecie. Funkcja ta pozostaje nieobsadzona od ponad roku. Parlament zawarł swoje stanowisko w ramach kompleksowego sprawozdania na temat praw człowieka i demokracji na świecie, które zostało przyjęte większością głosów w Strasburgu 21 stycznia.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję