Reklama

Doroczne koncerty

Jak co roku w styczniu kościół parafialny w Łazach pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa wypełnia się w każdą niedzielę do ostatniego miejsca. A to z racji koncertów kolęd i pastorałek, przeplatanych okolicznościowymi słowami poezji i prozy.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Harmonogram spotkań jest od lat ustalony. Czuwa nad nim ks. kan. Leonard Zagórski. I tak w pierwszą niedzielę nowego roku do betlejemskiej stajenki przybyły przedszkolaki wraz ze swymi opiekunkami Jolantą Rudowską i Izabelą Góral. Przypomniały przybyłym do kościoła parafianom sceny, które działy się przeszło 2 tysiące lat temu w dalekim, a jednocześnie bliskim każdemu z nas - Betlejem. "Śpiewane przez dzieci kolędy, recytowane wierszyki, prowadzone dialogi przypominały przesłanie tamtych wielkich dni. Mało tego, nikt nie potrafi oddać tęsknoty za nowo narodzonym Jezusem, tak jak przedszkolaki" - zapewnia Lidia Szkleniarz. "Dziecię się nam narodziło, a Bóg nawiedził lud swój", tak w kolejną niedzielę, 12 stycznia, kolędowali uczniowie Gimnazjum nr 1 w Łazach. Przedstawili montaż słowno-muzyczny, w którym słowa poezji o miłości, pokoju i poświęceniu przeplatały się z przepięknymi pastorałkami. "Program przygotowany przez Macieja Kaczyńskiego i gimnazjalistów był dziękczynną modlitwą niesioną Bogu za wszystkie otrzymane łaski" - podsumowuje występ ks. Zagórski. 19 stycznia wystąpił chór parafialny "Michael". Chórzyści dyrygowani przez Stefana Stróża wykonali szereg kolęd i pastorałek, których głównym przesłaniem było oddanie hołdu "Najwyższemu Bogu". W trakcie trwania występu nie zabrakło także utworów zawierających prośby, by narodzone Dziecię pobłogosławiło lokalnej wspólnocie. "Okres kolędowania zakończył 26 stycznia występ zespołu wokalnego «Echo», działającego przy Domu Kultury Kolejarz w Łazach. Zespół prowadzony przez Grzegorza Piłkę zakończył cykl dorocznych koncertów jakże znamiennymi słowami «Idźcie do Betlejem, oddajcie Mu pokłon, On osłodzi wasze troski»" - relacjonuje Lidia Szklarz. Następne koncerty już za rok.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rekolekcje papieża: Jaka jest rola aniołów w Bożym planie?

2026-02-26 12:48

[ TEMATY ]

rekolekcje

aniołowie

Leon XIV

Rekolekcje papieża

Vatican Media

O roli aniołów, jako pośredników łaski Bożej mówił bp Erik Varden w ósmym rozważaniu rekolekcyjnym wygłoszonym w Wielkim poście dla Papieża i Kurii Rzymskiej. Kaznodzieja wskazał, że św. John Henry Newman postrzegał posługę kapłańską jako anielską, a również nauczyciela odkrywał jako anielskiego oświeciciela.

Podczas czterdziestodniowego pobytu Chrystusa na pustyni szatan przyszedł do Niego, przywołując Psalm 90, a szczególnie dwa wersety o aniołach. „Diabeł”, czytamy u św. Mateusza, „zabrał Go do świętego miasta i postawił na szczycie świątyni”. Wyzwał Chrystusa, aby udowodnił, że jest Synem Bożym, rzucając się w dół: „bo napisano: »Aniołom swoim rozkaże o tobie« i »Na rękach cię podniosą, abyś nie uderzył nogą o kamień«”.
CZYTAJ DALEJ

Sondaż: Polacy w większości za zakazem korzystania z mediów społecznościowych dla dzieci

2026-02-26 07:47

[ TEMATY ]

media społecznościowe

Adobe Stock

77 proc. ankietowanych w sondażu IBRIS dla Radia ZET opowiedziało się za wprowadzeniem zakazu korzystania z mediów społecznościowych dla dzieci poniżej 15. roku życia.11,4 proc. badanych jest temu przeciwna, a 11,6 proc. nie ma zdania w tej sprawie.

W sondażu, którego wyniki opublikowano w czwartek, badanym zadano pytanie: „czy należy w Polsce wprowadzić zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla dzieci poniżej 15. roku życia?”.
CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący KEP wręczył Nagrodę im. Ks. Bp. Romana Andrzejewskiego za rok 2025 dr. Mateuszowi Szpytmie

2026-02-26 19:16

[ TEMATY ]

Nagroda im. bp. Romana Andrzejewskiego

BP KEP

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC wręczył Nagrodę im. Ks. Bp. Romana Andrzejewskiego za rok 2025 dr. Mateuszowi Szpytmie, historykowi, współtwórcy Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, badaczowi ruchu ludowego w Polsce, wiceprezesowi Instytutu Pamięci Narodowej. Gala odbyła się 26 lutego br. w Sekretariacie KEP.

„Uhonorowano olbrzymią pracę naukową i popularyzatorską Laureata na temat ruchu ludowego i represji komunistycznego aparatu bezpieczeństwa wobec stronnictw ludowych. Dr Mateusz Szpytma ukazał także inny obraz wsi i rolników polskich w brutalnych czasach wojny. Józef i Wiktoria Ulmowie byli ludźmi, którzy z wyznawanych wartości czerpali odwagę i siłę, ale także inspirację dla własnego rozwoju, pogłębiania wiedzy, aktywności społecznej i rozwijania zainteresowań kulturalnych. Tworzyli formację inteligencji wiejskiej, fenomen nie często dostrzegany przez badaczy ówczesnej sytuacji i zachowań mieszkańców wsi” – podaje komunikat Kapituły.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję