Reklama

Aspekty

Diecezjalne dożynki w Rokitnie

Rolnicy, ogrodnicy, sadownicy, pszczelarze i członkinie Kół Gospodyń Wiejskich, a także wszyscy diecezjanie dziękowali Bogu za otrzymane plony. Diecezjalne dożynki odbyły się 15 sierpnia w Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie.

2026-08-15 16:07

[ TEMATY ]

Rokitno

diecezjalne dożynki

Karolina Krasowska

Przedstawiciele parafii wiejskich przyjechali z wieńcami żniwnymi oraz chlebami i owocami z tegorocznych zbiorów.

Przedstawiciele parafii wiejskich przyjechali z wieńcami żniwnymi oraz chlebami i owocami z tegorocznych zbiorów.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak co roku dożynki diecezjalne odbyły się w uroczystość Wniebowzięcia NMP w Rokitnie. Głównym punktem spotkania była Msza św. dziękczynna za otrzymane plony – pod przewodnictwem pasterza diecezji bp. Tadeusza Lityńskiego, z udziałem bp. Adriana Puta i duchowieństwa diecezjalnego.

Pasterz diecezji we wstępie do liturgii zauważył, że 15 sierpnia w centrum życia Kościoła i pielgrzymującego ludu jest osoba Matki Bożej Wniebowziętej, która przypomina o celu życia człowieka, którego końcem życia nie jest śmierć, ale życie wieczne w niebie. - Pragniemy do tej wdzięczności za pracę rolniczą, za chleb, dołączyć do wszystkich chrześcijan na całym świecie i podziękować za ten dar w osobie Matki Najświętszej, która pielgrzymując przez doczesność, uczy nas więzi z Chrystusem, uczy nas więzi z Bogiem przez przyjęcie i rozważanie Bożego Słowa i gotowości pełnienia woli Boga. Ta gotowość pełnienia woli Bożej niech będzie również naszą misją i naszym zadaniem, niech to będzie również misja, którą realizują nasi rolnicy – mówił bp Lityński.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pasterz diecezji przypomniał, że w uroczystość Wniebowzięcia Matki Bożej przypada również kolejna rocznica Cudu nad Wisłą. Wyraził wdzięczność za misję i służbę Wojska Polskiego, w kraju i za granicą.

Reklama

Homilię wygłosił ks. Wojciech Żabiński, który od lat pielgrzymuje z Pieszą Pielgrzymką Duszpasterstwa Rolników na Jasną Górę. Kapłan zauważył, że w życiu dla nieba potrzeba dojrzewania. - Dzisiejsza uroczystość Wniebowzięcia pokazuje na finał życia Maryi. To już meta, to już kres ziemskiego pielgrzymowania Matki Boga i naszej Matki. Ona wskazuje nam dzisiaj cel, jakim jest niebo. Ale do nieba trzeba dojrzeć, jak ziarno rzucone w glebę, o którym Chrystus mówi, że musi obumrzeć, aby wydać plon. Myślę, że każdy z nas chciałby być wzięty do nieba, ale każdy z nas też ma świadomość, że do tego nieba trzeba dojrzeć w miłości. Bo tam, gdzie jest niebo, tam jest Bóg, a Bóg jest miłością.

Od lat na diecezjalne dożynki przybywają Zofia i Tadeusz Zapotoczni z parafii św. Jadwigi Śląskiej z Koźli. - Praca rolników jest bardzo ciężka. Najpierw się prosi o te plony, a później za nie dziękuje, bo zawsze są jakieś zbiory, za które trzeba dziękować. Kiedyś mieliśmy ziemię, teraz jesteśmy już na emeryturze i mamy uprawy na swoje potrzeby. Zawsze cieszymy się z tego, co mamy, bo to starcza na nasze potrzeby – mówią małżonkowie. - Przyjeżdżamy do naszej ukochanej Matki, aby podziękować za cały rok i prosić o następne łaski, o to byśmy doczekali kolejnego roku. Tutaj duchowo odpoczywamy, mamy czas na refleksję i wszystko oddajemy Matce Bożej – dodają.


Mszę św. w rokitniańskim sanktuarium poprzedziły Różaniec, a także konferencja i występ zespołu "Stypułowianie". W czasie rokitniańskich dożynek swoją ofertę zaprezentowali także wystawcy Lubuskiego Centrum Produktu Regionalnego.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Już w sobotę diecezjalne dożynki w Rokitnie

2026-08-10 10:50

[ TEMATY ]

Rokitno

diecezjalne dożynki

Karolina Krasowska

Przedstawiciele parafii wiejskich przyjadą z wieńcami żniwnymi oraz chlebami i owocami z tegorocznych zbiorów

Przedstawiciele parafii wiejskich przyjadą z wieńcami żniwnymi oraz chlebami i owocami z tegorocznych zbiorów

Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie i Diecezjalne Duszpasterstwo Rolników zapraszają na święto dziękczynienia Bogu za otrzymane plony.

Jak co roku dożynki diecezjalne odbędą się w sobotę 15 sierpnia w Rokitnie. Do udziału w uroczystości zaproszeni są wszyscy diecezjanie, a szczególnie rolnicy, ogrodnicy, sadownicy, pszczelarze i członkinie Kół Gospodyń Wiejskich. Przedstawiciele parafii wiejskich przyjadą z wieńcami żniwnymi oraz chlebami i owocami z tegorocznych zbiorów. Odbędzie się konkurs na najpiękniejszy wieniec żniwny.
CZYTAJ DALEJ

Słowacja: Msza św. w... Tatrach!

2026-08-20 10:48

[ TEMATY ]

Tatry

Słowacja

Agata Kowalska

Tatry po słowackiej stronie

Tatry po słowackiej stronie

Miłośnicy gór i turystyki są zaproszeni na kolejne wydarzenie z tegorocznego cyklu Mszy świętych na łonie natury, które odbywają się pod hasłem „Przyjdź, przeżyj, odnajdź spokój”.

Najbliższe spotkanie odbędzie się w najbliższą sobotę, 22 sierpnia 2026 r., we Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Królowej o godz. 12:00 przy Zbójnickim schronisku w Dolinie Staroleśnej. Głównym celebransem będzie kapelan Tatranskej horskej służby (Tatrzańskiego Pogotowia Górskiego), ks. Ján Dubecký.
CZYTAJ DALEJ

Meeting w Rimini. Leon XIV śladami Jana Pawła II

2026-08-20 19:22

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Papież Leon XIV

Meeting

Rimini

@Vatican Media

Od ponad 45 lat gromadzi ludzi różnych kultur, religii i środowisk, stając się przestrzenią dialogu oraz poszukiwania tego, co łączy. Meeting Przyjaźni między Narodami w Rimini wyrósł z chrześcijańskiego doświadczenia i pragnienia odkrywania prawdy, dobra i piękna. 22 sierpnia weźmie w nim udział Leon XIV. Będzie drugim, po św. Janie Pawle II, papieżem, który osobiście odwiedzi Meeting.

Historia Meetingu sięga końca lat 70. Wśród grupy przyjaciół z Rimini, których łączyło doświadczenie chrześcijańskie, zrodziło się pragnienie poznawania i przybliżania tego, co piękne i dobre we współczesnej kulturze. W ten sposób w 1980 r. narodził się Meeting Przyjaźni między Narodami.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję