Reklama

Dookoła Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Komentarz

Natychmiastowe działania w celu ochrony nieletnich

Kościół w Polsce od lat podejmuje działania chroniące dzieci i młodzież przed wykorzystywaniem seksualnym. W związku z tym, że 13 lipca 2017 r. wchodzą zmiany w polskim Kodeksie karnym, według których będzie obowiązek zgłaszania takich przypadków, 7 czerwca br. Konferencja Episkopatu Polski na zebraniu plenarnym znowelizowała swoje wewnętrzne „Wytyczne”, tak aby odpowiadały obecnemu stanowi prawnemu w Polsce, z zachowaniem pełnej ochrony forum wewnętrznego. To natychmiastowe działanie Konferencji Episkopatu Polski jest jasną deklaracją współpracy, mającej na celu ochronę nieletnich.

Od obowiązku zgłaszania takich przypadków wyłączone jest tylko forum wewnętrzne, którym jest sakrament spowiedzi. Analogicznie trzeba traktować także kierownictwo duchowe, które w praktyce jest wewnętrznie związane z sakramentem pojednania.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kościół katolicki zaprasza wszystkie środowiska w naszym kraju do włączenia się w działania mające na celu większą ochronę osób małoletnich przed wykorzystywaniem seksualnym, które jest ciężkim grzechem i przestępstwem.

Ks. Paweł Rytel-Andrianik, Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski

KEP/KAI

Nowy pielgrzymkowy fanpage i hashtag

Fanpage i twitterowy hashtag #PolskaPielgrzymuje to nowa inicjatywa Biura Prasowego Konferencji Episkopatu Polski, animująca uczestników pielgrzymek do polskich i zagranicznych miejsc kultu. Specjalny serwis o pielgrzymkach uruchamia również Katolicka Agencja Informacyjna.

Reklama

Najnowszą akcję społecznościową na Facebooku i Twitterze zaprezentował rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik. Za pośrednictwem hashtaga #PolskaPielgrzymuje można podzielić się z uczestnikami Twittera zdjęciami i filmami z pielgrzymiego szlaku. Relacje zamieszczać można także na powstałym właśnie facebookowym fanpage’u „PolskaPielgrzymuje”.

Sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński zwrócił uwagę, że nowa akcja Biura Prasowego KEP jest nie tylko okazją do dzielenia się swoimi wrażeniami i napotkanymi w drodze wydarzeniami, ale również doskonałym narzędziem dla wszystkich, którzy pielgrzymują duchowo.

Jak zapowiedział ks. Rytel-Andrianik, akcja zakłada również możliwość przekazywania intencji, które trafią do pielgrzymów udających się do głównych polskich sanktuariów.

W natężonym okresie pielgrzymkowym również Katolicka Agencja Informacyjna uruchamia serwis specjalny ekai.pl . Znajdą się w nim przygotowywane na bieżąco przez kilkudziesięciu korespondentów z całej Polski relacje z pielgrzymiego szlaku.

KAI

Warszawa

Sejm przyjmie uchwałę upamiętniającą abp. Antoniego Baraniaka

W Sejmie 5 lipca br. odbyło się pierwsze czytanie projektu uchwały w sprawie upamiętnienia abp. Antoniego Baraniaka – Żołnierza Niezłomnego Kościoła.

W dokumencie przypomina się, że wraz z aresztowaniem Prymasa Wyszyńskiego w nocy z 25 na 26 września 1953 r. aresztowano również bp. Baraniaka, który został osadzony w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Komuniści usiłowali wymusić zeznania obciążające kard. Wyszyńskiego. Bp Baraniak był przesłuchiwany co najmniej 145 razy. Nie ugiął się. Projekt uchwały zostanie wkrótce przyjęty przez Sejm RP.

KAI

* * *

Myśli kardynała Stefana Wyszyńskiego

Trzeba się starać więcej okazywać miłości innym, niż jej się doznało.

Krótko

Reklama

• Zestawy Patriot są Polsce potrzebne; memorandum w tej sprawie to jeszcze nie umowa, to formalność, ale to rzadki przykład dobrej kontynuacji działań kolejnych rządów w obszarze bezpieczeństwa – ocenił były minister obrony, poseł PO Tomasz Siemoniak.

• Do prokuratury wpłynęło zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa znieważenia Narodu Polskiego przez rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara. Chodzi o wywiad telewizyjny, w którym Bodnar stwierdził, że Polska współuczestniczyła w realizacji Holokaustu.

• Donald Tusk nie stawi się w prokuraturze, która wezwała go w charakterze świadka na przesłuchanie w sprawie nieprawidłowości w sekcjach zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej. Prokuratura zapowiedziała, że wezwie Tuska w innym, dogodnym terminie.

• W MON trwają prace nad ustawą, która będzie umożliwiała degradację oficerów z PRL. Degradacja może dosięgnąć m.in. Wojciecha Jaruzelskiego i Czesława Kiszczaka.

• Europoseł PiS Ryszard Legutko będzie współprzewodniczącym Europejskich Konserwatystów i Reformatorów – trzeciej pod względem wielkości frakcji w PE – z Brytyjczykiem Syedem Kamallem.

• Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO, który obradował w Krakowie, wezwał do natychmiastowego zaprzestania wycinki drzew w najstarszej części Puszczy Białowieskiej.

• Opozycji, jak było do przewidzenia, nie udało się odwołać min. Mariusza Błaszczaka. Wniosek o wotum nieufności złożyła Platforma Obywatelska.

• W Polsce w tym roku wyświęcono 323 księży diecezjalnych. To o 10 mniej niż w ubiegłym roku. Najwięcej neoprezbiterów zostało ustanowionych w diecezji tarnowskiej, gdzie święcenia przyjęło 25 diakonów.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2017-07-12 10:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warmińsko-mazurskie: W kilku szkołach nie ma lekcji lub nauka odbywa się zdalnie

2026-01-07 10:48

[ TEMATY ]

szkoła

edukacja

PAP/Piotr Kowala

W związku z pogodą i możliwymi problemami z dojazdem uczniów środa jest dniem wolnym od zajęć lekcyjnych dla szkół prowadzonych przez powiat nidzicki (woj. warmińsko-mazurskie). W gminie Kozłowo szkoły podstawowe do piątku będą prowadziły lekcje zdalnie lub hybrydowo.

Starosta nidzicki Paweł Przybyłek poinformował PAP, że w czterech szkołach, dla których organem prowadzącym jest powiat, w środę nie odbywają się zajęcia dydaktyczno-wychowawcze (wprowadzono tzw. dzień dyrektorski). Decyzję podjęto podczas poniedziałkowej narady z dyrekcjami szkół. Rodzice i uczniowie zostali uprzedzeni, podobnie kuratorium.
CZYTAJ DALEJ

Bądź ojcem jak św. Józef!

2026-01-07 06:11

[ TEMATY ]

ojcostwo

św. Józef

Karol Porwich/Niedziela

W środowisku kościelnym przez lata przyzwyczailiśmy się, że Pan Bóg to Ojciec, a Maryja to Matka. Pewnie też dlatego niektórzy odczuwają dziwny zgrzyt, słysząc podczas liturgii sformułowanie “Święta Matka Kościół”. „Co jest?!” – chciałoby się zakrzyknąć.

Po pierwsze, warto przy tej okazji zdementować od razu pogląd, że Pan Bóg to tylko Ojciec. “Czyż może niewiasta zapomnieć o swym niemowlęciu, ta, która kocha syna swego łona? A nawet gdyby ona zapomniała, Ja nie zapomnę o tobie” (por. Iz 49,15). Fragment ten, dość powszechnie znany, dobitnie ukazuje nam “matczyność” Boga. Co więcej, od Boga pochodzi zarówno męskość, jak i kobiecość. Gdzie więc szukać wzoru męskości i ojcostwa? Warto pójść za tropem Pana Boga, który, przyjmując na siebie ludzką naturę, wybrał sobie na ojca św. Józefa. Dlaczego? Skoro sam Bóg uznał, że ten mężczyzna „się nada”, należałoby przyznać Mu rację i zastanowić się, dlaczego właśnie św. Józef jest w tej materii tak szczególnym wzorem?
CZYTAJ DALEJ

Bp Gurda: Jubileusz był czasem odnowienia relacji z Bogiem

2026-01-07 19:04

[ TEMATY ]

bp Kazimierz Gurda

audiencja generalna

Leon XIV

Vatican Media

Papież Leon XIV i bp Kazimierz Gurda

Papież Leon XIV i bp Kazimierz Gurda

Biskup siedlecki Kazimierz Gurda dziś, na zakończenie audiencji generalnej, spotkał się z Ojcem Świętym Leonem XIV. Hierarcha uczestniczył w zakończeniu Roku Jubileuszowego 2025, które odbyło się w Bazylice Watykańskiej w uroczystość Objawienia Pańskiego. O modlitewnej jedności, soborowym nauczaniu tak istotnym we współczesności oraz patrzeniu z nadzieją w przyszłość mówił hierarcha z rozmowie z Radiem Watykańskim - informuje Vatican News.

Jedność i modlitwa
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję