Reklama

Z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spotkanie Z Korpusem Dyplomatycznym

Ambasador Kotański o audiencji Papieża dla dyplomatów

Migracja, konflikty na Ukrainie i na świecie, rodzina, erozja wartości chrześcijańskich w krajach Zachodu – to zdaniem Janusza Kotańskiego, ambasadora RP przy Stolicy Apostolskiej, najważniejsze z punktu widzenia Polski wątki wystąpienia papieża Franciszka podczas tradycyjnego noworocznego spotkania w Watykanie z korpusem dyplomatycznym.

Reklama

Zdaniem ambasadora Kotańskiego, z polskiego punktu widzenia ważna była kwestia migrantów. – Papież obszerną część swego wystąpienia poświęcił migracji. Zaznaczył dobitnie, że migranci muszą przyjmować i respektować prawa, tradycje i wartości kraju, który ich przyjmuje. Podkreślił także potrzebę poszanowania wolnej woli krajów, które przyjmują migrantów – jest to suwerenna decyzja danego państwa uzależniona od jego możliwości. Co istotne, Ojciec Święty zwrócił też uwagę, że większość ludzi opuszczających swoje kraje nie chce z nich wyjeżdżać. Wskazał na wagę pomocy, której udziela się na miejscu w Syrii, Jordanii, Libanie i Iraku. Co ważne, we wszystkich tych krajach ze swą pomocą jest obecna Polska. Jak przyznał polski dyplomata, innym ważnym aspektem papieskiego wystąpienia było wyraźne zaznaczenie, że na Ukrainie trwa brutalny konflikt, podczas którego stale giną ludzie. „Pokazuje to, że Stolica Apostolska widzi to, co robi Rosja na wschodniej Ukrainie, choć nie zostało to wprost powiedziane. Wyraźnie wyartykułowano, że jest to jedyny konflikt zbrojny, który ma miejsce na terenie Europy – zaznaczył Kotański.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Za istotne w wystąpieniu Papieża ambasador uznał jego podkreślenie wagi dialogu w rozwiązywaniu wszelkich konfliktów, co – jak zaznaczył – my, Polacy, doświadczani wojnami i latami komunizmu, dobrze rozumiemy. – Ponadto Polska jako niestały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ może się podpisać pod wszystkimi innymi postulatami Franciszka dotyczącymi spraw pokoju, zwłaszcza na Półwyspie Koreańskim. Papież wymienił też inne miejsca na świecie, gdzie toczą się konflikty i wojny na tle etnicznym i religijnym, szczególnie na kontynencie afrykańskim. Zaznaczył, że w ich rozwiązywaniu Stolica Apostolska zawsze jest gotowa służyć pomocą – powiedział ambasador RP.

Reklama

W kontekście europejskim bardzo ważne, zdaniem Kotańskiego, było podkreślenie przez Franciszka znaczenia i wartości rodziny. – Papież zaznaczył, że rodzina jest bardzo mocno zagrożona w krajach Europy Zachodniej. Podważa się wartość rodziny i wszystkie te wartości, które tworzą cywilizację chrześcijańską, przede wszystkim wartość życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci. Ojciec Święty zaznaczył, że nie można zabijać w łonie matki niewinnych dzieci tylko dlatego, że są niechciane, chore czy zdeformowane, albo z powodu egoizmu dorosłych. Nie można także odrzucać osób starszych, zwłaszcza gdy są chore, są ciężarem, gdyż mają one pełne prawo do życia. Dla nas, Polaków, są to oczywistości, ale w krajach Zachodu dochodzi do całkowitej erozji korzeni chrześcijańskich – zaznaczył ambasador Kotański.

Składając życzenia papieżowi Franciszkowi, ambasador powiedział, że ten rok jest bardzo ważny dla Polski z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości, i poprosił go o modlitwę za naszą Ojczyznę. – Ojciec Święty zapewnił, że będzie się modlił – powiedział Kotański. Zwrócił też uwagę, że wśród dyplomatów obecnych na audiencji był abp Jan Romeo Pawłowski – szef Sekcji Personelu Dyplomatycznego w Sekretariacie Stanu, której zadaniem jest nadzorowanie korpusu dyplomatycznego Stolicy Apostolskiej pracującego na całym świecie. – Mamy Polaka wśród najbliższych współpracowników Ojca Świętego – podkreślił ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej.

KAI/Rzym

***

Audiencja Generalna

Liturgia szkołą modlitwy

O Liturgii jako szkole modlitwy mówił Papież podczas audiencji generalnej 10 stycznia br. Kontynuując cykl katechez na temat celebracji eucharystycznej, wyjaśnił znaczenie hymnu „Chwała na wysokości Bogu”, a także kolekty – modlitwy zbierającej intencje uczestników Mszy św. Przy tej okazji zwrócił uwagę na znaczenie milczenia podczas Liturgii.

Reklama

Charakteryzując hymn „Chwała na wysokości Bogu”, Franciszek podkreślił, że wyraża on wdzięczność wypływającą ze spotkania między ludzką nędzą a Boskim miłosierdziem. Omawiając „kolektę”, zauważył z kolei, że po wezwaniu kapłana: „Módlmy się” następuje chwila milczenia, aby uświadomić sobie przebywanie w obecności Boga i wyłonić, każdy w swoim sercu, osobiste intencje, z którymi uczestniczymy we Mszy św. – Gorąco polecam kapłanom, aby zachowywali tę chwilę milczenia, którą niechcący możemy lekceważyć – powiedział Franciszek. Podkreślił biblijną inspirację modlitwy kolekty, a także fakt, że kapłan, odmawiając tę modlitwę z rozłożonymi rękoma, pragnie naśladować Chrystusa z ramionami rozpostartymi na drzewie krzyża. – On jest Orantem, a zarazem modlitwą! – wskazał Papież.

RV

***

Ojciec Święty do Polaków

Niech będzie to czas łaski

Serdecznie pozdrawiam polskich pielgrzymów. Drodzy bracia i siostry, stojąc wciąż u początków roku, zawierzamy go Panu i prosimy, aby był czasem łaski, pokoju i nadziei dla nas, dla naszych rodzin i dla całego świata. Z serca błogosławię wam i waszym najbliższym.

RV

Audiencja generalna, 10 stycznia 2018 r.

***

Z Twittera papieża Franciszka

Radosna dusza jest jak dobra ziemia, która sprawia, że życie w pełni się rozwija, wydając dobre owoce.

2018-01-17 10:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święte dzieci Kościoła. Św. Franciszek i św. Hiacynta Marto

[ TEMATY ]

Fatima

dzieci fatimskie

Archiwum sanktuarium w Fatimie

Dzieci fatimskie, którym objawiła się Matka Boża – Hiacynta, Łucja i Franciszek

Dzieci fatimskie, którym objawiła się Matka Boża – Hiacynta, Łucja i Franciszek

Nie licząc tzw. świętych młodzianków, z chwilą kiedy papież dokonał ich kanonizacji, dzieci z Fatimy stały się najmłodszymi świętymi Kościoła. Oboje zasnęły w Panu, nie będąc jeszcze nastolatkami. „Kościół pragnie jak gdyby postawić na świeczniku te dwie świece, które Bóg zapalił, aby oświecić ludzkość w godzinie mroku i niepokoju” – mówił Jan Paweł II 13 maja 2000 roku, dokonując ich beatyfikacji. Uzdrowioną osobą, dzięki której rodzeństwo oficjalnie uznane zostało za święte, był mały chłopiec – tylko trochę mniejszy od nich...

Dziecko wiszące nad przepaścią, próbujące sforsować parapet okna lub barierkę balkonu – skąd my to znamy? Jeśli macie dzieci, być może też tego kiedyś doświadczyliście albo śni wam się to w nocnych koszmarach. Taki właśnie przypadek wydarzył się brazylijskim małżonkom João Batiście i Lucilii Yurie. Około 20 wieczorem 3 marca 2013 roku ich mały pięcioletni synek Lucas bawił się z młodszą siostrą Eduardą w domu swojego dziadka w mieście Juranda, leżącym w północno- -wschodniej Brazylii. Co mu strzeliło do głowy, żeby zbyt niebezpiecznie zbliżyć się do okna? Nie wiadomo. W jego przypadku zabawy przy oknie zakończyły się jednak najgorzej, jak tylko mogły – wypadł. Niestety, okno znajdowało się wysoko – sześć i pół metra nad ziemią, a właściwie nad betonem. Uderzywszy z impetem o twarde podłoże, malec pogruchotał sobie czaszkę, a część tkanki mózgowej wypłynęła na zewnątrz. Nieprzytomnego chłopca zabrała karetka. Jego stan był krytyczny, zapadł w śpiączkę. Z placówki w Jurandzie wysłano dziecko w niemal godzinną drogę do szpitala w Campo Mourao. Po drodze jego serce dwa razy przestawało bić. Dawano mu niewielkie szanse na przeżycie – minimalne, prawie żadne.
CZYTAJ DALEJ

40 pytań Jezusa: "Czego szukacie?"

Każdego dnia Wielkiego Postu podamy Ci jedno konkretne pytanie, które Jezus zadaje w Ewangeliach (np. „Czy wierzysz?”, „Czego szukacie?”, „Czy miłujesz Mnie?”). Bez moralizowania. Niech to będzie zaproszenie do osobistej konfrontacji i zmierzenie się z własnymi trudnościami w czasie tegorocznej wielkopostnej drogi.

Wielki Post można zacząć nie od wyrzeczenia, lecz od pytania o pragnienie. Jezus nie pyta, czego się boisz ani czego ci brakuje. Pyta, czego szukasz! Pod powierzchnią codziennych spraw kryją się głębsze tęsknoty. To one prowadzą cię przez życie – albo w stronę Boga, albo w stronę pozorów.
CZYTAJ DALEJ

Między numerem obozowym a kapłaństwem. Wiara w obozie

2026-02-20 21:06

[ TEMATY ]

kapłaństwo

Dachau

Kamil Gregorczyk

Tablica poświęcona łódzkim księżom, którzy zginęli w Dachau

Tablica poświęcona łódzkim księżom, którzy zginęli w Dachau

Pomimo nieludzkich warunków oraz bezwzględnie kontrolowanym zakazom kapłani umieszczani w KL Dachau wkładali wysiłki, aby pielęgnować wedle możliwości życie duchowe.

Dojście Adolfa Hitlera do władzy w styczniu 1933 r., zapoczątkowało bezkompromisową politykę eksterminacyjną III Rzeszy. Ideologiczne pobudki nazistów do zdobycia aryjskiej przestrzeni życiowej kosztem innych nacji uruchomiły proces, którego kulminacja przypadła na czasy II wojny światowej. Jednymi z najbardziej tragicznych, lecz bezsprzecznie najwymowniejszych znaków realizacji zbrodniczej polityki rasowej Niemców stały się budowane przez nich obozy zagłady i koncentracyjne. Pierwszy z nich uruchomiono w Bawarii już 22 marca 1933 r. w oddalonym około 20 kilometrów od Monachium mieście Dachau.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję