Reklama

Niedziela Sandomierska

Sandomierz

Pogłębiając wiarę

W Instytucie Teologicznym odbył się finał XIX edycji Diecezjalnej Olimpiady Wiedzy Liturgicznej.

Niedziela sandomierska 50/2021, str. II

[ TEMATY ]

Olimpiada Wiedzy Liturgicznej

Ks. Wojciech Kania/ Niedziela

W finale olimpiady znalazło się piętnaście osób

W finale olimpiady znalazło się piętnaście osób

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Temat tegorocznej edycji brzmiał Sakrament namaszczenia chorych. Do Sandomierza przyjechało piętnaście młodych osób wraz ze swoimi opiekunami. – Konkurs rozgrywano najpierw na etapie szkolnym, dekanalnym, a następnie zwycięzcy zmierzyli się w finale diecezjalnym. Do tego etapu zakwalifikowało się piętnastu uczestników reprezentujących poszczególne dekanaty naszej diecezji, które wykazały się najlepszą wiedzą. Muszę podkreślić, że tegoroczni finaliści wykazali się szeroką wiedzą liturgiczną i teologiczną – poinformował opiekun Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży, odpowiedzialny za organizację konkursu. Zadaniem finalistów było odpowiedzenie na 24 pytania w formie testu. Biskup Krzysztof Nitkiewicz pogratulował zwycięzcom i wręczył im nagrody. Podkreślił potrzebę pogłębiania wiedzy religijnej, która pozwala głębiej przeżywać swoją wiarę i służyć pomocą innym. Pierwsze miejsce w finale konkursu zajęła Kornelia Dźwięga z Woli Baranowskiej, drugie miejsce Aleksandra Radomska z Niska, a trzecie Dominika Knapik z Ożarowa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2021-12-07 11:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.
CZYTAJ DALEJ

To ile za te wypominki?

Przez cały listopad w parafiach odprawiamy tzw. wypominki. To nic innego, jak modlitwa polegająca na wyczytywaniu imion i nazwisk naszych bliskich i dalszych zmarłych

Wypominki są jednorazowe, oktawalne, półroczne i roczne. Wypisujemy na kartkach nazwiska zmarłych i przynosimy je do swoich duszpasterzy. Wypominki jednorazowe odczytuje się na cmentarzu, oktawalne przez 8 dni od dnia Wszystkich Świętych (często połączone z nabożeństwem różańcowym), a roczne przez cały rok przed niedzielnymi Mszami. Tradycja ma długą historię. W liturgii eucharystycznej sprawowanej w starożytnym Kościele odczytywano tzw. dyptyki, na których chrześcijanie wypisywali imiona żyjących biskupów, ofiarodawców, dobrodziejów, ale także świętych męczenników i wyznawców, oraz wiernych zmarłych. Imiona odczytywano głośno i trwało to bardzo długo. Drugą listę, listę świętych, odczytywał już sam biskup.
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV modlił się przy grobie papieża Franciszka

2025-11-03 21:44

Vatican Media

W poniedziałek wieczorem Papież Leon XIV odwiedził bazylikę Santa Maria Maggiore, w której modlił się przy grobie papieża Franciszka, a potem przed ikoną Maryi – Salus Populi Romani. O wizycie poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Wojciech Rogacin - Watykan
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję