Reklama

Święto seniorów

W wielu miejscowościach diecezji świdnickiej w ostatnich dniach swoje święto obchodzili seniorzy. Dla tej szczególnej grupy odbiorców organizowane były różnego rodzaju wydarzenia i imprezy. Nie zabrakło także wspólnej modlitwy.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Krzepiące słowo do rówieśników z Bielawy wypowiedział pierwszy senior diecezji świdnickiej – bp Ignacy Dec, który na zaproszenie ks. prał. Stanisława Chomiaka, proboszcza parafii Wniebowzięcia NMP, przewodniczył 1 października Mszy św. w ramach bielawskich Senioraliów. Mogłoby się wydawać, że kontekst starości skierowany jest wyłącznie ku przeszłości, jednakże seniorzy uwydatniają wartości i bogactwo, które z ich doświadczenia życiowego płyną dla społeczeństwa, nawet w erze cyfryzacji i globalizacji. Refleksje, którymi podzielił się bp Ignacy Dec podczas homilii, wybrzmiały jako echa, które starają się przebić przez dominujący w kulturze głos młodości, estetyki i wirtualnej rzeczywistości.

– Współczesna kultura często marginalizuje seniorów, promując kult młodości i zapominając o wartości doświadczenia życiowego. Reklamy bombardują ludzi starszych produktami i zabiegami mającymi zachować młodość, co tworzy fałszywy obraz starości. W rzeczywistości starość jest nieuchronna, ale ma wiele pozytywnych przymiotów, których możemy uczyć się z Pisma Świętego. Znajdujemy w nim wiele pochwał starości, a postacie takie jak Abraham, Mojżesz czy Symeon dożywali sędziwego wieku i pełnili ważne role w historii zbawienia. Nawet Jezus spotykał się z osobami starszymi, jak Symeon i Anna. Biblia ukazuje starość jako czas mądrości i dojrzałości – mówił bp Dec.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Homileta podkreślił również, że seniorzy mają wiele do zaoferowania społeczeństwu. Mogą prowadzić swego rodzaju apostolstwo, dzieląc się swoimi doświadczeniami życiowymi i ofiarowując swoje cierpienie jako dar dla innych. – To ważne, aby doceniać i wspierać osoby starsze, akceptować ich obecność i pomagać im w potrzebie – zauważył hierarcha, akcentując wiele pozytywnych aspektów w życiu seniorów, którzy nie tylko przechowują w sobie historię i doświadczenie, ale również są łącznikami między pokoleniami.

Na zakończenie bp Dec podkreślił, że szacunek i miłość wobec seniorów wynika z przykazania: „Czcij ojca i matkę”. Ludzie starsi mają wiele do zaoferowania, a ich doświadczenie życiowe jest darem od Boga. Dlatego ważne jest, aby doceniać, pomagać i szanować osoby starsze, zapewniając im godną starość i uczestnictwo w życiu społecznym, rodzinie i Kościele.

Przypomnijmy, że Senioralia rozpoczęły się 30 września od przekazania seniorom „klucza do miasta”, przez burmistrza Bielawy. A kolejne dziewięć dni obfitowały w wielorakie wydarzenia, w tym koncerty, wykłady, parady, wędrówki, seanse filmowe, a także bal. Całość zakończył 8 października wieczorny koncert Dominiki Zamary (sopran) i Marcina Armańskiego (organy) w kościele Bożego Ciała.

2023-10-10 14:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polska lekkoatletka Daria Zabawska: skoro Bóg we mnie wierzy, to czemu ja mam w siebie nie wierzyć?

2026-08-13 07:59

[ TEMATY ]

świadectwo

lekkoatletyka

PAP/Adam Warżawa

Daria Zabawska

Daria Zabawska

Daria Zabawska awansowała do finału rzutu dyskiem lekkoatletycznych mistrzostwach Europy w Birmingham. - Skoro Bóg we mnie wierzy, to czemu ja mam w siebie nie wierzyć? - powiedziała PAP dyskobolka.

Zabawska rzuciła dyskiem 59,37 i zajęła 11. miejsce w eliminacjach. Weronika Muszyńska uzyskała 24. wynik - 53,80. W finale wystąpi 12 zawodniczek. Finał z jej udziałem odbędzie się w piątek w sesji wieczornej.
CZYTAJ DALEJ

Portugalia: Tysiące pielgrzymów w Fatimie obejrzało zaćmienie słońca

2026-08-13 07:49

[ TEMATY ]

Fatima

PAP/EPA/MIGUEL A. LOPES

Kilkadziesiąt tysięcy pielgrzymów z całego świata bierze udział w sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie w uroczystościach wspomnienia objawień maryjnych z 1917 r. Przed inauguracją modlitw liczni pątnicy podziwiali niemal pełne zaćmienie słońca.

W gronie pielgrzymów uczestniczących w modlitwach w Fatimie jest kilkaset osób z Polski. W środę w ciągu dnia mieli oni okazję uczestniczyć w Mszy św. odprawionej w języku polskim. Część wieczornej modlitwy różańcowej również odbyła się po polsku.
CZYTAJ DALEJ

Portugalia: Tysiące pielgrzymów w Fatimie obejrzało zaćmienie słońca

2026-08-13 07:49

[ TEMATY ]

Fatima

PAP/EPA/MIGUEL A. LOPES

Kilkadziesiąt tysięcy pielgrzymów z całego świata bierze udział w sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie w uroczystościach wspomnienia objawień maryjnych z 1917 r. Przed inauguracją modlitw liczni pątnicy podziwiali niemal pełne zaćmienie słońca.

W gronie pielgrzymów uczestniczących w modlitwach w Fatimie jest kilkaset osób z Polski. W środę w ciągu dnia mieli oni okazję uczestniczyć w Mszy św. odprawionej w języku polskim. Część wieczornej modlitwy różańcowej również odbyła się po polsku.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję