Reklama

Aspekty

Miejsce wyciszenia i modlitwy

W Babimoście, przy sanktuarium Matki Bożej Gospodyni Babimojskiej, powstał ogród z dróżkami maryjnymi.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 33/2024, str. I

[ TEMATY ]

Babimost

Karolina Krasowska

U ks. Pawła kilka lat temu zdiagnozowano białaczkę. Stąd maseczka na jego twarzy. Kapłan zawdzięcza to, że wciąż żyje, Panu Bogu i Matce Bożej

U ks. Pawła kilka lat temu zdiagnozowano białaczkę. Stąd maseczka na jego twarzy. Kapłan zawdzięcza to, że wciąż żyje, Panu Bogu i Matce Bożej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ogrody mają być miejscem modlitwy, skupienia i wyciszenia. Chcemy, by przy tych stacjach 8 największych świąt Matki Bożej można było pomodlić się i odpocząć od codziennego zgiełku i trosk, zawierzając Maryi siebie i swoje rodziny – mówi wicekustosz sanktuarium ks. Paweł Opłatkowski. W ogrodzie w kapliczkach znajdą się ikony, które zostały wykonane przez grupę osób z Zielonej Góry, Legnicy i Wrocławia, zajmujących się pisaniem ikon. Sanktuarium należy do parafii św. Wawrzyńca w Babimoście. Kustoszem miejsca jest ks. Andrzej Piela.

Odniesienie ludowe

Reklama

Pomysł na ogród pojawił się jakiś czas temu, chodziło o wykorzystanie terenu przy plebanii. W ogrodzie przy każdej ze stacji znalazły się przedstawienia świąt maryjnych, nawiązujących do historii zbawienia, obchodzonych w roku liturgicznym, które, jak mówi ks. Paweł, mają również swoje odniesienie ludowe. – To stanowiło odkrycie niektórych świąt, jak Matki Bożej Jagodnej albo Roztwornej. To pierwsze wcześniej było obchodzone w lipcu i od tego czasu można było jeść jagody. Drugie, Matki Bożej Roztwornej, przypadało 25 marca, w Zwiastowanie Pańskie, bo wtedy jest już na tyle ciepło, że ziemia się otwiera, zwłaszcza na wschodzie, otwierają się strumienie, puszcza lód. Stąd ta nazwa – wyjaśnia wicekustosz. Dodaje, że tradycja ludowa, związana z obserwacją przyrody, nadała Matce Bożej te tytuły. Wymienia jeszcze Matkę Bożą Gromniczną, Matkę Bożą Siewną czy Zielną, której święto obchodziliśmy zaledwie kilka dni temu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Studnia i stare dęby

Prace przy ogrodzie rozpoczęły się rok temu. Na ten cel udało się pozyskać pewne dotacje. Trzeba było wykonać ścieżki i zagospodarować otoczenie. Stare drzewa, które kiedyś zostały zasadzone w ogrodzie, na nowo stanowią pewną rolę. W ogrodzie znajduje się studnia, gdzie znalazła się stacja przedstawiająca Zwiastowanie, które we wschodniej tradycji odbyło się właśnie przy... studni. Przy pierwszej ze stacji, Narodzenia Matki Bożej, znalazły się 2 duże kamienie, wiekowy orzech i dęby, które pamiętają minione stulecia i na pewno wiele mogłyby opowiedzieć. Księża sami wykonali wiele rzeczy, wsparli ich też parafianie. Przy jednej z kapliczek słychać szum wody, wieczorem ogród jest oświetlony, a rozmieszczone przy alejkach latarenki nadają mu wyjątkowy klimat. Księża zachowali stary drzewostan, przy stacjach nasadzili też nowe kwiaty, rzecz jasna związane z Maryją, jak róże czy lilie – wszystko przemyślane i z pomysłem!

Specjalnie do ogrodu

8 ikon przedstawia: Niepokalane Poczęcie Matki Bożej, Narodzenie Matki Bożej, Ofiarowanie Matki Bożej w świątyni, Zwiastowanie, Nawiedzenie Matki Bożej, Macierzyństwo Matki Bożej, Ofiarowanie Pana Jezusa w świątyni, czyli Matki Bożej Gromnicznej i Wniebowzięcie Matki Bożej. – Ikony powstawały w 3 miejscach, ale odebrałem je w Domu Edyty Stein we Wrocławiu, bo tam były ostatecznie wykańczane i impregnowane – mówi ks. Paweł, który opisy do poszczególnych stacji wykonał wypalanką do drewna. Pierwszego poświęcenia ikon dokonał ks. Jan Jadłowski, proboszcz parafii greckokatolickiej w Gorzowie, podczas odpustu w parafii ku czci św. Wawrzyńca. – Osoby, które pisały ikony, przybyły do nas 15 sierpnia, wtedy też poświęciliśmy kapliczki, a te osoby uroczyście wniosły napisane przez siebie ikony do poszczególnych kapliczek i stacji.

2024-08-13 16:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Celebrują kobiecość

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 49/2023, str. I

[ TEMATY ]

Babimost

Karolina Krasowska

Dziękuję Matce Bożej za to, że mogę tu być i że mogę się spotkać w takiej wspólnocie – powiedziała pani Jadwiga (druga od lewej)

Dziękuję Matce Bożej za to, że mogę tu być i że mogę się spotkać w takiej  wspólnocie – powiedziała pani Jadwiga (druga od lewej)

W sanktuarium Matki Bożej Gospodyni Babimojskiej odbyły się uroczystości odpustowe.

W tym roku były one szczególne, gdyż trwały cały tydzień i były związane z obecnością relikwii bł. Rodziny Ulmów i św. Jana Pawła II. Ich ukoronowaniem 25 listopada była V Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet.
CZYTAJ DALEJ

Kościół greckokatolicki w Polsce przejdzie na kalendarz gregoriański

2025-12-23 13:54

[ TEMATY ]

grekokatolicy

Kościół greckokatolicki

Adobe Stock

Od 18 stycznia 2026 r. Kościół greckokatolicki w Polsce w pełni przejdzie na powszechnie obowiązujący kalendarz gregoriański. Oznacza to, że zarówno święta stałe (np. Boże Narodzenie), jak i ruchome (np. Wielkanoc) będą obchodzone w tych samym czasie, co w Kościele rzymskokatolickim. Stosowany do tej pory kalendarz juliański prowadził do sporych rozbieżności w terminach.

Od 18 stycznia 2026 roku (od Niedzieli Zacheusza) w całym Kościele greckokatolickim w Polsce Wielkanoc oraz inne święta ruchome obchodzone będą według kalendarza gregoriańskiego.
CZYTAJ DALEJ

Nie bójcie się! Oto zwiastuję wam radość wielką, która będzie udziałem całego narodu

2025-12-23 19:15

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Monika Książek

Jezus uczy nas, że Jego przyjście to początek wielkiej przygody, gdzie możemy realizować nasze najskrytsze marzenia.

W owym czasie wyszło rozporządzenie Cezara Augusta, żeby przeprowadzić spis ludności w całym świecie. Pierwszy ten spis odbył się wówczas, gdy wielkorządcą Syrii był Kwiryniusz. Podążali więc wszyscy, aby się dać zapisać, każdy do swego miasta. Udał się także Józef z Galilei, z miasta Nazaret, do Judei, do miasta Dawidowego zwanego Betlejem, ponieważ pochodził z domu i rodu Dawida, żeby się dać zapisać z poślubioną sobie Maryją, która była brzemienna. Kiedy tam przebywali, nadszedł dla Maryi czas rozwiązania. Powiła swego pierworodnego Syna, owinęła Go w pieluszki i położyła w żłobie, gdyż nie było dla nich miejsca w gospodzie. W tej samej okolicy przebywali w polu pasterze i trzymali straż nocną nad swoją trzodą. Wtem stanął przy nich anioł Pański i chwała Pańska zewsząd ich oświeciła, tak że bardzo się przestraszyli. i rzekł do nich anioł: «Nie bójcie się! Oto zwiastuję wam radość wielką, która będzie udziałem całego narodu: dziś bowiem w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz, Pan. A to będzie znakiem dla was: znajdziecie Niemowlę owinięte w pieluszki i leżące w żłobie». I nagle przyłączyło się do anioła mnóstwo zastępów niebieskich, które wielbiły Boga słowami: «Chwała Bogu na wysokościach, a na ziemi pokój ludziom, w których sobie upodobał».
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję