Reklama

W diecezjach

Bydgoszcz

Święta od pasterek

Ta błogosławiona nie spadła z nieba, ale gdzieś się urodziła. Wiecie, gdzie przyszła na świat? – zapytał przedszkolaków bp Krzysztof Włodarczyk.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dom Dobrego Pasterza w Żołędowie, gdzie mieści się przedszkole, gościł bp. Krzysztofa Włodarczyka, który w liturgiczne wspomnienie bł. Marii Karłowskiej, założycielki Zgromadzenia Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej, przewodniczył Mszy św. W kaplicy, która jest sercem domu, modlili się wychowawcy i pracownicy przedszkola oraz siostry. W słowie skierowanym do dzieci ksiądz biskup powiedział: – Ta błogosławiona nie spadła z nieba, ale gdzieś się urodziła. Wiecie, gdzie przyszła na świat? Na terenie naszej diecezji bydgoskiej. W dzisiejszym Karłowie. Maria obserwowała swoją mamę, która długo się modliła. Chodząc do kościoła, przeżywała spotkanie z Panem Jezusem. Poznawała Go jako Dobrego Pasterza. Uczyła się od Niego, jak pomagać innym. I czyniła to zwłaszcza wobec kobiet, które w życiu się pogubiły.

Błogosławiona Maria Karłowska przyszła na świat 4 września 1865 r. w Słupówce (dziś Karłowo). Bóg powołał ją do szczególnej misji w Kościele, którą była praca wychowawcza wśród prostytutek. W celu kontynuacji tego trudnego apostolatu stworzyła Zgromadzenie Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej, które dziś prowadzi placówki socjalizacyjne dla dziewcząt. Zmarła 24 marca 1935 r. w Pniewitem. Została beatyfikowana w Zakopanem 6 czerwca 1997 r. przez Jana Pawła II. Obecnie pasterki służą w Polsce oraz poza jej granicami.

Dom Dobrego Pasterza, w którym mieści się przedszkole, jest prowadzony przez siostry od 1992 r. To zabytkowy pałac z XIX wieku otoczony parkiem. Znajduje się w nim także Dom dla Samotnych Matek.

Oprac. za: Biuro Prasowe Diecezji Bydgoskiej

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2025-06-17 15:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wyspa szkrabów

W sobotę 19 lipca w Tomaszowie Mazowieckim uroczyście otwarto i poświęcono Katolickie Przedszkole Językowe im. św. Filipa Neri. Radosne świętowanie przyciągnęło wiele rodzin z dziećmi. Można było zwiedzać sale przedszkolne, a co najważniejsze, wypróbować zabawki i plac zabaw. Głównym punktem programu był koncert „Arki Noego”. Przedszkole ma nowoczesne i ekologiczne sale. Dostosowane do najmłodszych sanitariaty i bezpieczny plac zabaw. Wszystko po to, by dzieci mogły tu w komfortowych warunkach zdobywać wiedzę i rozwijać swoją wiarę.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne w diecezji

2026-05-26 14:31

[ TEMATY ]

diecezja

zmiany personalne

Karolina Krasowska

Wybrani proboszczowie, administratorzy i wikariusze 26 maja w parafii Ducha Świętego w Zielonej Górze otrzymali od pasterza diecezji bp. Tadeusza Lityńskiego dekrety kierujące do posługi w nowych parafiach

Wybrani proboszczowie, administratorzy i wikariusze 26 maja w parafii Ducha Świętego w Zielonej Górze otrzymali od pasterza diecezji bp. Tadeusza Lityńskiego dekrety kierujące do posługi w nowych parafiach

Duchowni, którzy w okresie wakacyjnym zmieniają placówkę duszpasterską, we wtorek 26 maja br. odebrali z rąk pasterza diecezji dekrety nominacyjne, a księża przechodzący na emeryturę podziękowania za wieloletnią posługę.

Wybrani proboszczowie, administratorzy i wikariusze 26 maja w parafii Ducha Świętego w Zielonej Górze otrzymali od pasterza diecezji bp. Tadeusza Lityńskiego dekrety kierujące do posługi w nowych parafiach, a księża przechodzący na emeryturę podziękowania za wieloletnią posługę. Tegoroczne zmiany personalne objęły blisko ponad 50 księży.
CZYTAJ DALEJ

Sejm uchwalił ustawy dot. statusu osoby najbliższej w związku i umowy o wspólnym pożyciu. Prezydent: nie podpisze

2026-05-29 16:15

[ TEMATY ]

sejm

Adobe Stock

W piątek Sejm uchwalił ustawy dot. statusu osoby najbliższej w związku i umowy o wspólnym pożyciu. Do decyzji parlamentarzystów odniósł się prezydent Karol Nawrocki, który zapowiedział, nie podpisze żadnego prawa, które będzie stanowiło alternatywę dla małżeństwa.

Rządowa propozycja przeszła przez izbę niższą parlamentu jako pierwsza w historii regulacja pozwalająca na formalizację związków jednopłciowych w Polsce.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję