Reklama

Zdrowie

Nasze zdrowie

Zdrowie zaczyna się od oddechu

Obturacyjny bezdech senny (OBS) to choroba polegająca na zaburzeniu oddychania podczas snu. Jego konsekwencją jest niedotlenienie organizmu, które na dłuższą metę może spowodować niebezpieczne powikłania.

2025-10-07 15:19

Niedziela Ogólnopolska 41/2025, str. 62

[ TEMATY ]

zdrowie

Adobe Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jednym z charakterystycznych objawów OBS jest chrapanie, ale dla zrozumienia istoty choroby ważne są dwa rozróżnienia. Chrapanie jest częstym zjawiskiem, ale nie oznacza to, że każda osoba chrapiąca cierpi na bezdech senny. Chorobą nie są również epizodyczne, krótkotrwałe zaburzenia oddychania w czasie snu, które zdarzają się również u osób zdrowych. O bezdechu jako chorobie można mówić, gdy liczba bezdechów w ciągu godziny snu przekracza 5. Na tej podstawie rozróżniamy trzy etapy choroby. Pierwszy – lekki, gdy liczba bezdechów na godzinę snu mieści się w przedziale powyżej 5 – do 15; drugi – umiarkowany, gdy w ciągu godziny występuje od 15 do 30 bezdechów; i trzeci – ciężki, gdy liczba bezdechów przekracza 30.

Objawy

Reklama

Do bezdechów w czasie snu dochodzi wskutek zwężenia lub zamknięcia światła górnych dróg oddechowych na odcinku gardła. Ma to miejsce wówczas, gdy zmniejsza się napięcie mięśni tworzących ścianę gardła. Niedotlenienie powoduje częściowe wybudzenie, co z kolei przywraca drożność dróg oddechowych. Tak w skrócie wygląda mechanizm bezdechu, który występuje poza świadomością osoby śpiącej. Rano natomiast, po przebudzeniu, chory przeważnie odczuwa zmęczenie, poranny ból głowy, a w ciągu dnia – trudną do opanowania senność; może mieć również kłopoty z koncentracją, zaburzenia pamięci i odczuwać rozdrażnienie. Taka sytuacja utrudnia naukę i pracę, jest niebezpieczna dla osób kierujących pojazdami.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przyczyny i diagnoza

Choroba może być wywołana różnymi czynnikami, np. otyłością, paleniem papierosów, spożywaniem alkoholu – zwłaszcza w godzinach wieczornych. Do powstawania bezdechów przyczyniają się wady w budowie górnych dróg oddechowych, np.: skrzywiona przegroda nosowa, polipy nosa, a także choroby upośledzające drożność nosa (np. alergiczny nieżyt nosa). Ryzyko choroby jest większe u osób cierpiących na nadczynność tarczycy.

Do postawienia diagnozy konieczne jest przeprowadzenie badania we śnie. Jednym z takich badań jest polisomnografia. W jej trakcie u śpiącego pacjenta rejestrowane są m.in.: czynność mózgu (EEG), czynność serca (EKG), ruch gałek ocznych, poziom saturacji, przepływ powietrza przez nos i usta, chrapanie.

Leczenie

Pierwszym krokiem w leczeniu jest likwidacja przyczyn, m.in. kontrola masy ciała – dążenie do uzyskania prawidłowego BMI, zrezygnowanie z używek typu alkohol i papierosy. Ważne jest zadbanie o higienę snu, tj. przestrzeganie stałych godzin snu i spanie w zaciemnionym pomieszczeniu, a także unikanie spania na wznak. Jeżeli pacjent cierpi na choroby laryngologiczne, powinien poddać się specjalistycznemu leczeniu lub zabiegom operacyjnym. W trudniejszych przypadkach dla utrzymania drożności dróg oddechowych w nocy wykorzystywane są specjalistyczne aparaty z maseczką zakładaną na czas snu (CPAP).

Powikłania

Przewlekłe niedotlenienie organizmu, które występuje u osób chorujących na obturacyjny bezdech senny, pogarsza pracę wielu narządów, zwłaszcza serca i mózgu. Jednym z najczęściej występujących powikłań jest nadciśnienie tętnicze, które stwierdza się u co drugiego chorującego na OBS pacjenta. Inne to choroba niedokrwienna serca, zaburzenia rytmu serca, zwiększone ryzyko udaru mózgu. Nie powinniśmy lekceważyć OBS. W powiedzeniu: „Zdrowie zaczyna się od oddechu”, jest wiele prawdy, dlatego warto zadbać o oddech także w czasie snu.

Artykuł ma charakter informacyjny i nie stanowi porady medycznej.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Co jeść w czasie pandemii

Trzeba wzmacniać swoją odporność ze względu na okres grypowy, a tym bardziej w przypadku pandemii. Można to zrobić m.in. przez mądre odżywianie organizmu.

Sytuacja, która nas dotknęła, jest bardzo trudna. Zostaliśmy w domu z całymi rodzinami, pracujemy zdalnie, szacujemy straty swoich prywatnych biznesów oraz całej gospodarki, uczymy się żyć ze sobą na nowo, rozmawiać i spędzać wspólnie długi czas. Wymietliśmy ze sklepów, co się dało, zrobiliśmy spore zapasy. Kupiliśmy suche produkty z długim okresem przydatności. Oczywiście, duże zakupy są wskazane, aby nie wychodzić z domu co chwilę, gdy np. zabraknie oleju. Potrzebne są jednak spokój i zdrowy rozsądek. Podnieść swoją odporność możemy przez odżywianie organizmu.
CZYTAJ DALEJ

Papież: Nie ma kapłaństwa na pół gwizdka

2025-11-05 15:24

[ TEMATY ]

kapłaństwo

Papież Leon XIV

na pół gwizdka

Vatican Media

Papież z włoskimi seminarzystami

Papież z włoskimi seminarzystami

Kapłaństwo nie jest karierą ani ucieczką, lecz darem z życia - przypomina Leon XIV w liście do seminarzystów z peruwiańskiego Trujillo. Z okazji 400-lecia tamtejszego seminarium Ojciec Święty, który jako augustiański misjonarz wykładał w tym miejscu, zachęcił młodych do wolności serca, modlitwy i życia w prawdzie.

Podziel się cytatem - napisał Papież, wspominając, że sam był w Trujillo profesorem i dyrektorem studiów. Leon XIV przestrzegł przed traktowaniem kapłaństwa jako drogi kariery lub ucieczki od problemów.
CZYTAJ DALEJ

Szef MON: Rusza pilotaż programu powszechnych szkoleń obronnych „wGotowości”

2025-11-06 09:20

[ TEMATY ]

wojsko

szkolenia

Adobe Stock

Rusza pilotaż programu powszechnych szkoleń obronnych „wGotowości”, który rozpocznie się 22 listopada br. - zapowiedział w czwartek wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Podkreślił, że program skierowany jest do wszystkich chętnych polskich obywateli.

Kosiniak-Kamysz w czwartek zapowiedział rozpoczęcie 22 listopada br. pilotażu programu powszechnych szkoleń obronnych „wGotowości”. Podkreślił, że realizacja problemu to sposób na zbudowanie odporności społecznej, informacji i nauki niezbędnych umiejętności dla każdego, kto będzie chciał skorzystać z tego typu szkoleń.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję