Wnaszej archidiecezji funkcjonuje jeden oddział parafialny KSM działający przy parafii św. Ottona w Pyrzycach. W uroczystość patronalną KSM sprawowana była Msza św. przez asystenta parafialnego KSM ks. Krystiana Smyklę, chrystusowca. W homilii ks. Krystian podkreślił, że królowanie Chrystusa zawsze kojarzy się z krzyżem i to od nas zależy, czy będziemy postępować zgodnie z zasadami Chrystusa Króla. Na zakończenie homilii zwrócił się do kandydatów oczekujących na przyrzeczenia, wyrażając radość, że są młodzi ludzie którzy chcą iść za Chrystusem Królem. Po homilii uroczyste przyrzeczenia wobec zgromadzonej wspólnoty parafialnej złożyli kandydaci do KSM: Michał, Oliwia, Klaudia, Nela i Antek. Na zakończenie Mszy św. słowa gratulacji nowym członków KSM i ich rodzicom złożył ks. Krystian. Po Eucharystii w salce parafialnej odbyło się spotkanie formacyjne.
Niech uroczystość patronalna KSM zachęci kapłanów i katechetów do tworzenia nowych oddziałów KSM w naszej archidiecezji (wszelkie informacje z tym związane można uzyskać drogą mailowa pod adresem wolindzialania@gmail.com).
Uroczystość wręczenia nagrody dla parafii NMP Bolesnej w Pyrzycach
Odwiedzając plebanię w historycznym miejscu na Wzgórzu Chramowym w Pyrzycach, usłyszałem piękną opowieść o dokonaniach miejscowej wspólnoty.
Posługa duszpasterska we wspólnotach parafialnych jest fundamentalnym wymiarem pracy Kościoła nad uświęceniem wiernych. Parafia NMP Bolesnej w Pyrzycach otrzymała nagrodę od starosty pyrzyckiego Ewy Gąsiorowskiej-Nawój.
Decyzja sądu jest odpowiedzią na wniosek o wstrzymanie trwających w katedrze prac nad demontażem i wymianą historycznych witraży. Apelowali o to konserwatorzy i przedstawiciele stowarzyszeń zajmujących się ochroną dziedzictwa kulturowego. Obrońcy witraży podkreślali, że skoro przetrwały one tragiczny pożar, to ich zachowanie powinno być naturalnym wyborem w procesie odbudowy.
Inicjatorem pomysłu wprowadzenie do odrestaurowanej katedry współczesnych witraży jest prezydent Francji Emmanuel Macron, który motywuje swą decyzję pragnieniem pozostawienia w bazylice „śladu XXI wieku”, który okazał się dla katedry tak bolesny poprzez wyniszczający pożar. Koszt przedsięwzięcia szacowany jest na około 4 mln euro. Ostateczna decyzja w sprawie urządzenia paryskiej katedry należy do państwa, które od 1905 roku jest jej właścicielem.
Episkopat nie podjął wiążących decyzji w sprawie obrony cywilnej i pomocy humanitarnej na wypadek kryzysu; trwają konsultacje z władzami - przekazał PAP rzecznik KEP ks. Leszek Gęsiak. Wyraził nadzieję, że oddolne inicjatywy będą spójne z tym, co Kościół ustali z państwem.
Rzecznik KEP ks. Leszek Gęsiak powiedział PAP, że „od kilku miesięcy prowadzone są między Konferencją Episkopatu Polski a kompetentnymi instytucjami państwowymi konsultacje dotyczące różnych aspektów obrony cywilnej i pomocy humanitarnej na wypadek niespodziewanego kryzysu”. Przekazał, że rozmowy dotyczą m.in. ochrony zabytków czy organizacji pomocy osobom potrzebującym wsparcia w przypadku klęsk żywiołowych i kataklizmów.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.