Reklama

Lubelski Przegląd Twórczości Pasyjnej

„Zamyślenia nad krzyżem”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dniach 28 marca - 3 kwietnia br. w kościele Nawrócenia św. Pawła w Lublinie odbył się Lubelski Przegląd Twórczości Pasyjnej „Zamyślenia nad Krzyżem”. Mottem zorganizowanego przez parafialny oddział Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży „Karmel” Przeglądu stały się słowa Jana Pawła II: „Krzyż zjawia się tam, gdzie następuje spotkanie winy z niewinnością, okrucieństwa z dobrocią. Krzyż jest pojedynkiem między śmiercią i życiem: jest on spotkaniem sprawiedliwości i miłosierdzia, okupem cierpienia poprzez nadzieję oraz tryumfem miłości poprzez ofiarę”.
Przegląd rozpoczął się w niedzielę 28 marca uroczystą Mszą św. Oprawę muzyczną przygotował Chór Archikatedralny, który po Eucharystii wykonał pieśni pasyjne. Zasadniczo spotkania ze sztuką pasyjną odbywały się po wieczorowych Mszach św. W poniedziałek młodzież z parafii św. Jana Chrzciciela z Pawłowa zaprezentowała pantomimę Miłość Boża, a grupa z parafii św. Barbary w Łęcznej przedstawiła dramę Wisiałeś Panie na przydrożnym Krzyżu… We wtorek w kościele Nawrócenia św. Pawła zaprezentowali się młodzi ludzie z domów kultury: z montażem słowno-muzycznym Do końca nas umiłował wystąpili przedstawiciele Młodzieżowego Domu Kultury „Odeon”, a z koncertem pieśni pasyjnych członkowie Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Lublinie. W trzecim dniu publiczność i zgromadzeni w kościele wierni w wielkim skupieni uczestniczyli w misterium Męki Pańskiej pt. Za co Go ukrzyżowali?, przygotowanym przez Teatr „Logos” z Bełżyc. Kolejny wieczór Przeglądu upłynął pod znakiem muzyki organowej. Stanisław Diwiszka, uczeń Szkoły Muzycznej IIo w klasie organów, wystąpił z recitalem Stojąc pod Krzyżem. W piątek z misterium Męki Pańskiej przyjechała młodzież z kościoła rektoralnego Świętego Ducha w Kraśniku Starym. W sobotę, na zakończenie I Lubelskiego Przeglądu Twórczości Pasyjnej, została odprawiona uroczysta Msza św., której przewodniczył i homilię wygłosił ks. prof. Tadeusz Zasępa. Tego dnia oprawę muzyczną przygotował Chór Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Po Mszy św. młodzież z parafii św. Andrzeja Boboli z Lublina przedstawiła dramę pt. Ile mogę unieść? Podczas Przeglądu w kościele Nawrócenia św. Pawła można było oglądać wystawę prac plastycznych, związaną tematycznie z okresem Wielkiego Postu, a przygotowaną przez młodzież z lubelskich szkół oraz domów kultury.
Sobotni wieczór był również czasem podsumowania I Lubelskiego Przeglądu Twórczości Pasyjnej. Wszystkie osoby zaangażowane w przygotowanie i prowadzenie spotkań ze sztuką pasyjną otrzymały specjalne dyplomy. Szczególne podziękowania należą się ks. Waldemarowi Głuściowi, wikariuszowi z parafii Nawrócenia św. Pawła i opiekunowi parafialnego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, który - wspólnie z młodzieżą - z wielkim zaangażowaniem podjął się zorganizowania Przeglądu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Leon XIV: synod ma służyć głoszeniu Ewangelii

2025-10-24 20:35

[ TEMATY ]

synod

Papież Leon XIV

PAP/MAURIZIO BRAMBATTI

Papież Leon XIV

Papież Leon XIV

Pierwszą rzeczą, którą chcę powiedzieć wszystkim jest misyjność, głoszenie Ewangelii - powiedział Leon XIV na rozpoczęcie synodalnego spotkania z ekipami synodalnymi w Watykanie. Papież przypomniał, że zgodnie z zamysłem samego Franciszka proces synodalny miał pomóc Kościołowi wypełniać jego podstawową rolę w świecie, czyli głoszenie Ewangelii i dawanie świadectwa o Jezusie aż po krańce ziemi.

Leon XIV wysłuchał świadectw i odpowiadał na pytania reprezentantów różnych kontynentów. Europę reprezentowała austriacka teolog Klara Csiszár, która zarzuciła biskupom w krajach postkomunistycznych, że nie angażują się w proces synodalny, a Papieża zapytała o szanse na równouprawnienie kobiet i mężczyzn w Kościele.
CZYTAJ DALEJ

Już wkrótce bale, marsze i korowody świętych w całej Polsce

2025-10-24 08:21

[ TEMATY ]

bal wszystkich świętych

marsze

korowody

Marzena Cyfert

Parada Świętych we Wrocławiu-Strachocinie

Parada Świętych we Wrocławiu-Strachocinie

Przed uroczystością Wszystkich Świętych w wielu parafiach odbędą się bale, marsze i korowody świętych, promujące powołanie do świętości. Zabawy, mające być alternatywą dla tych halloweenowych, odbędą się m.in. w Gnieźnie, Warszawie, Łodzi, Poznaniu, Gdańsku, Gdyni i Katowicach.

Kościół katolicki 1 listopada obchodzi uroczystość Wszystkich Świętych. W dniach poprzedzających w wielu parafiach organizowane są bale i korowody świętych, które mają być alternatywą dla zabaw organizowanych z okazji Halloween.
CZYTAJ DALEJ

Praca rąk, która łączy pokolenia

2025-10-25 19:40

[ TEMATY ]

Częstochowa

modlitwa

rożaniec

dewocjonalia

Karol Porwich/Niedziela

Anna Jeż, właścicielka firmy

Anna Jeż, właścicielka firmy

Gdy sięgamy po różaniec i przesuwamy paciorki w rytm słów „Zdrowaś Maryjo”, rzadko zastanawiamy się, jak powstaje ten przedmiot tak bliski sercu każdego wierzącego.

Dla wielu to po prostu narzędzie modlitwy. Ale za każdym z tych różańców stoi konkretna historia – dłonie, które go wykonały, serca, które włożyły w jego powstanie miłość, wiarę i przede wszystkim cierpliwość, bo wykonanie różańca wymaga wielu godzin precyzyjnej pracy. W Częstochowie, u stóp Jasnej Góry, ta historia ma swoje imię – Kristarex.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję