Reklama

Niedziela Lubelska

Album o ŚDM

Podczas inauguracji 9. edycji Targów Sztuki Sakralnej i Wyposażenia Kościołów LUBSACRO zaprezentowano album pt. „Arena Młodych, 23 lipca 2016, ŚDM Lublin”.

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Diecezjalny etap Światowych Dni Młodzieży w 2016 był dla mieszkańców naszego regionu unikalną okazją do doświadczenia radości, pokoju, nadziei i braterskiej jedności, które niesie w sobie Kościół tworzony przez ludzi młodych. Święto młodzieży w diecezjach odbywa się co roku w Niedzielę Palmową, a raz na dwa - trzy lata młodzi z całego świata spotykają się z papieżem. Pomysłodawcą i pierwszym gospodarzem ŚDM był Jan Paweł II. Międzynarodowe spotkanie młodych z Ojcem Świętym po raz pierwszy odbyło się w 1987 r. w Buenos Aires w Argentynie. Od spotkania w Paryżu w 1997 r. ŚDM składają się z dwóch etapów. Na początku jest czas, który młodzi spędzają w poszczególnych diecezjach, a później następują obchody centralne.

W ramach „Dni w Diecezjach” przygotowujących do spotkania z papieżem Franciszkiem w 2016 r. w Krakowie do archidiecezji lubelskiej przyjechali młodzi z 30 krajów. Wspólna modlitwa, rozważanie Pisma Świętego, zabawy, wycieczki, przebieranie się w historyczne stroje, spływ kajakowy - to jedynie kilka z wielu narzędzi, które budowały więzi i wspólnotę między otwartymi mieszkańcami a młodymi, którzy gościli na Lubelszczyźnie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

„Arena Młodych” - centralne spotkanie w ramach diecezjalnych przygotowań do ŚDM w Krakowie i spotkania z papieżem Franciszkiem, zgromadziła 17 tysięcy uczestników. Radość, młodość, wielokulturowość, a jednocześnie poczucie jedności towarzyszyły temu spotkaniu.

Odpowiedzialni za ŚDM Lublin: ks. Adam Bab, koordynator przygotowań ŚDM, i ks. Mirosław Ładniak, koordynator „Areny Młodych”, zgodnie podkreślają, że wydarzenie to nie byłoby możliwe bez pomocy i zaangażowania wielu osób i instytucji. To ich otwartości, życzliwości oraz gotowości podzielenia się swoimi kompetencjami i zasobami materialnymi zawdzięczamy chwile pełne wzruszeń, które umacniały wiarę.

Nasi goście wyruszyli do Krakowa zbudowani lubelską gościnnością, doświadczeniem głębokiego spotkania z Bogiem i drugim człowiekiem. Zawiązane przyjaźnie trwają i dobrze rokują na przyszłość. Niektórzy także w tym roku odwiedzili Lublin, a młodzież z Lubelszczyzny wyjeżdżała do Francji czy Belgii, zaproszona przez tych, których gościła przed rokiem.

„Arenę Młodych” oraz wydarzenia w regionie w ramach ŚDM Lublin upamiętnia album pt. „Arena Młodych, 23 lipca 2016, ŚDM Lublin”, który przy wsparciu Miasta Lublina i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego, pod honorowym patronatem abp. Stanisława Budzika, wydało Wydawnictwo Archidiecezji Lubelskiej „Gaudium”. Zachęcamy do lektury i wspomnień.

2017-09-27 08:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Deus Meus poderwał młodych z całego świata

[ TEMATY ]

koncert

ŚDM w Krakowie

www.facebook.com/sdm.szczecin

Koncert zespołu Deus Meus zakończył czwartkowy Dzień w Diecezji w Szczecinie. Młodzi m.in. z Francji, Brazylii, Izraela, Meksyku, Rosji, Niemiec bawiła się na zamkowym dziedzińcu przy chrześcijańskich rytmach i słowach pieśni po polsku i angielsku.

- Fascynujący koncert, bo każdy mógł uczestniczyć w nim aktywnie np. przez taniec. To było wspaniałe – przyznała dziewczyna, która przyjechała z Jerozolimy. - Spodziewam się wydarzenia, które zainteresuje wszystkich – mówi o zbliżającym się ŚDM w Krakowie. - Przyjechaliśmy z Izraela grupą 30 osób, gdzie chrześcijanie są mniejszością. Dla nas więc to będzie ogromna liczba ludzi, którzy wspólnie się modlą. Są z różnych kultur. To jest ekscytujące, bo otwiera nasze umysły i dusze.
CZYTAJ DALEJ

Francja: papież odwiedzi Paryż, Lourdes i Metz

2026-06-10 07:54

[ TEMATY ]

Leon XIV we Francji

Vatican Media

Podczas swej piątej pielgrzymki zagranicznej, w dniach 25-28 września b.r. Ojciec Święty odwiedzi Paryż, Lourdes i Metz – poinformowała Konferencja Biskupów Francji.

Leon XIV przybędzie do stolicy Francji w piątek, 25 września. Weźmie tego dnia udział w uroczystych nieszporach w katedrze Notre-Dame z udziałem księży, diakonów stałych i ich rodzin, osób konsekrowanych oraz seminarzystów z Francji. Tego samego dnia wieczorem odbędzie się w Paryżu wielka czuwanie modlitewne z młodzieżą.
CZYTAJ DALEJ

Katechezy o adhortacji i nie tylko

2026-06-10 12:44

[ TEMATY ]

Gorzów Wlkp.

gorzów Katedra

Katechezy Katedralne

Materiały autora

Katechezy katedralne to inicjatywa Gorzowskiej Kapituły Katedralnej, poświęcona aktualnemu nauczaniu Kościoła

Katechezy katedralne to inicjatywa Gorzowskiej Kapituły Katedralnej, poświęcona aktualnemu nauczaniu Kościoła

Adhortacja apostolska Leona XIV tematem czerwcowych katechez katedralnych.

"Dilexi te" - adhortacja apostolska Ojca Świętego Leona XIV była tematem katechezy katedralnej, która odbyła się 9 czerwca w Centrum Konferencyjnym im. bp. Antoniego Stankiewicza. - Pierwszy dokument papieża został podpisany przez niego we wspomnienie św. Franciszka z Asyżu w ubiegłym roku. W jego podtytule czytamy, że jest on poświęcony miłości do ubogich, chociaż chcemy, by stanowił punkt wyjścia do rozmowy nad pierwszym rokiem pontyfikatu – wyjaśnia prowadzący wykład ks. dr Mariusz Jagielski. - Ojciec Święty podkreśla w tej adhortacji, że „kontakt z tymi, którzy nie mają władzy i wielkości jest fundamentalnym sposobem spotkania z Panem dziejów". Wydaje się zatem, że chodzi o naszą fundamentalną postawę w Kościele, która wiąże się z procesem nieustannego nawrócenia. Nasz kult, nasze oddawanie chwały Bogu nie ma jedynie charakteru indywidualnego i prywatnego. Potrzeba, byśmy odkryli, że ubodzy – ciało Chrystusa, są po to, by nas ewangelizować - zauważa ks. Jagielski. 
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję