Reklama

Tydzień Floty

Niedziela w Ameryce 26/2006

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Wypłyń na głębię”
(Łk 5, 4)

24 maja br. w Nowym Jorku rozpoczął się Tydzień Floty, w ramach którego do nabrzeża Manhattanu przycumowały statki amerykańskiej marynarki wojennej, łodzie straży przybrzeżnej i okręty wojenne. Na okrętach wraz z dowództwem i załogą przypłynęli kapelani, pełniący na statku funkcje liturgiczne i kapłańskie. Na ulicach Nowego Jorku można było dostrzec spacerujących w charakterystycznych białych mundurach marynarzy, którzy korzystając ze sposobności, wolne chwile spędzali na wyspie Manhattan.
Navy Fleet Week - Tydzień Floty jest ściśle związany z Memorial Day - Dniem Pamięci, poświęconym poległym żołnierzom. W tym dniu swoje święto obchodzą jednocześnie weterani. Dzień Pamięci przypada w ostatni poniedziałek maja. Dla wielu mieszkańców Nowego Jorku jest to czas wolny od pracy. Wiele osób, korzystając z możliwości, wyjeżdża do sąsiednich stanów, by na łonie natury wraz z rodziną i przyjaciółmi spędzić wolny od pracy czas. Patrząc jednak na ulice Nowego Jorku, można zauważyć, że osoby, które zostają, czas wolny od pracy i szkoły spędzają między innymi na zwiedzaniu floty amerykańskiej marynarki wojennej.
Jeden ze statków, który zacumował u nabrzeża Manhattanu, nosi nazwę Kearsarge LHD-3 i jest obecnie zaliczany do największych okrętów desantowych na świecie. Na statku jest pokład dla helikopterów i samolotów pionowego startu, dowożących i wspierających żołnierzy podczas desantu. Znajdują się tam także poduszkowce, które mogą dowieźć żołnierzy i ciężki sprzęt na plażę. Lotniskowiec, który zabrał na pokład 1100 żołnierzy z Navy (marynarka wojenna - okręt przeznaczony jest do prowadzenia działań bojowych na morzach i oceanach) oraz 850 marines (oddziały desantowe amerykańskiej piechoty morskiej), stał się jedną z atrakcji Navy Fleet Week.
Na lotniskowcu Kearsarge LHD-3 przypłynęli - jak wspomniałem - kapelani wojskowi. Jednym z nich jest protestancki pastor Guy M. Lee, Amerykanin, oraz ks. kapitan Leszek Sikorski, Polak, który w Stanach Zjednoczonych przebywa od ponad 18 lat.
- Od 3 lat służę jako kapelan katolicki w Navy - mówi ks. Leszek. - Przed rozpoczęciem takiej służby każdy kandydat przechodzi szkolenie (intelektualne i sprawnościowe), które pozwala na zapoznanie się z historią, regulaminem i zasadami postępowania w określonych sytuacjach. Służbę kapłańską pełnię wśród ludzi młodych, którzy służą w Navy, i marines. Bez względu na wyznanie, przychodzą oni do kapelana na rozmowę, proszą o poradę, często chcą podzielić się swoimi radościami, ale i tęsknotą za najbliższymi. Na pokładzie lotniskowca każdego dnia przez radiowęzeł powadzone są modlitwy, dzięki czemu każdy żołnierz ma możliwość usłyszenia słów kapelana statku.

* * *

List apostolski Novo millennio ineunte - „U progu nowego tysiąclecia” - duchowa spuścizna sługi Bożego Jana Pawła II, jest wciąż aktualny, a jego przesłanie - uniwersalne. Duc in altum - „Wypłyń na głębię” - słowa Jezusa wypowiedziane do Piotra są prawdą realizującą się również na lotniskowcu, gdzie posługują kapelani, towarzyszący żołnierzom fizycznie i duchowo w przemierzaniu kolejnych mil morskich i będący często jedynymi osobami, które mogą też pomóc młodemu człowiekowi dostrzec sens życia, często pomagają przebaczyć. Obecność kapelana - to widzialny znak łaski Boga. Kiedy zaglądamy na karty Ewangelii, jesteśmy świadkami, jak bardzo często Chrystus przemawiał do tłumów właśnie z łodzi smaganej nieprzychylnymi falami.
Niech Maryja - Gwiazda Morza wspiera i prowadzi wszystkich, którzy zmierzają do portu zbawienia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2006-12-31 00:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany personalne w Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej

2026-08-18 14:07

Za FB: Archidiecezja Wrocławska

Jak podaje rzecznik Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej, metropolita wrocławski abp Józef Kupny mianował nowego kanclerza, moderatora kurii oraz wikariusza generalnego. To pierwsze zmiany na tych stanowiskach od niemal dziesięciu lat.

Kanclerzem Kurii Metropolitalnej został ks. dr Piotr Żuber, który zastąpił ks. dr. hab. Jacka Froniewskiego pełniącego tę funkcję od 2017 roku. Zmiana weszła w życie 1 lipca br. Nowym wikariuszem generalnym Archidiecezji Wrocławskiej został ks. kanonik mgr lic. Arkadiusz Krziżok, proboszcz parafii pw. Najświętszego Imienia Jezus oraz dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej.
CZYTAJ DALEJ

Wojewoda podkarpacka po wypadku na Węgrzech ostrzega przed oszustami, którzy dzwonią do bliskich ofiar

2026-08-18 12:35

[ TEMATY ]

wypadek autokaru

PAP/Darek Delmanowicz

Wojewoda podkarpacka Teresa Kubas-Hul

Wojewoda podkarpacka Teresa Kubas-Hul

Jeden z poszkodowanych w wypadku na Węgrzech opuścił już rzeszowski szpital. W placówkach medycznych przebywa obecnie czterech pacjentów – poinformowała we wtorek wojewoda podkarpacka Teresa Kubas-Hul. Ostrzegła też przed oszustami, którzy dzwonią do bliskich ofiar i oferują ubezpieczenia.

Na konferencji prasowej w Rzeszowie wojewoda przypomniała, że w poniedziałek wieczorem na lotnisko w Jasionce rządowy samolot przetransportował 21 osób. Spośród nich 16 trafiło bezpośrednio pod opiekę rodzin, a pięć skierowano do hospitalizacji. Po wypisaniu jednego z pacjentów w szpitalach w Rzeszowie pozostają cztery osoby. – Ich stan jest dobry – dodała.
CZYTAJ DALEJ

Suknie dla Madonny

2026-08-18 22:39

Alina Ziętek-Salwik

Ryszard Sziler z żoną na tle wystawy swoich prac

Ryszard Sziler z żoną na tle wystawy swoich prac

Człowiek renesansu

W czasie promocji albumu dyrektor Biblioteki Publicznej Paweł Michno nazwał Autora tych prac człowiekiem renesansu. A rzeczywiście jest to człowiek i artysta niezwykły. Zajmuje się grafiką, malarstwem, rzeźbą, pisaniem ikon i repuserstwem, a także twórczością literacką. A przecież jest także autorem wielu plakatów. Malowane i repusowane (misternie zdobione w blasze) przez niego ikony znajdują się w wielu kościołach i kaplicach na terenie całej Polski. Miał wiele wernisaży i wystaw. Jego prace były również prezentowane w rzeszowskich, krakowskich i bieszczadzkich galeriach sztuki. Grafiki i obrazy od wielu lat wykorzystywane są do ilustrowania tomików poezji, bo współpracuje z krakowskim Wydawnictwem Miniatura. W swojej różnorodnej twórczości szczególne miejsce zajmuje polska historia, tradycja i przyroda. Jednak ponad wszystkim są prace o tematyce religijnej, zwłaszcza Madonny. Ryszard Sziler jest nadzwyczaj skromnym człowiekiem. Z wielka pokorą tworzy, bo podkreśla, że to jest to rodzaj modlitwy, jakby kontaktu w wiecznością.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję