Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 34/2004

To było spotkanie kilku pokoleń harcerzy - Jasna Góra, 4 sierpnia 2004 r.

To było spotkanie kilku pokoleń harcerzy - Jasna Góra, 4 sierpnia 2004 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Szare Szeregi 1944-2004”

Pod takim hasłem ponad 750 harcerzy, harcerek, instruktorów i instruktorek polskiego pochodzenia w 23 drużynach z 13 krajów przybyło 4 sierpnia na Jasną Górę. Uczestniczyli oni w Zlocie Harcerstwa Polskiego spoza Kraju, który odbył się z okazji 60. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Na placu pod Szczytem harcerzy witali: bp Tadeusz Pikus z Warszawy, ks. prał. Zdzisław Peszkowski oraz o. Augustyn Łazur, paulin. Mszy św. o godz. 12.00 w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył bp T. Pikus, który odczytał list do harcerzy, wystosowany z Watykanu na ręce abp. Sławoja Leszka Głódzia, biskupa polowego Wojska Polskiego. „Jego Świątobliwość życzy, aby miłość Boga i Ojczyzny, hart ducha i wierność harcerskim ideałom były zawsze żywe w sercach polskiej młodzieży. Niech w tym względzie dla wszystkich harcerzy na zawsze pozostaną przykładem najlepsi synowie i córki bohaterskiej Warszawy, którzy 60 lat temu złożyli ofiarę swego życia w nadziei, że ich cierpienie poświęcone i przelana krew będą fundamentem wyzwolenia stolicy i odzyskania pełnej niepodległości Ojczyzny” - napisano w liście. Bp Tadeusz Pikus przekazał także harcerzom pozdrowienia od Prymasa Polski kard. Józefa Glempa. Obecny był naczelny kapelan harcerzy polskich poza granicami kraju - ks. prał. Zdzisław Peszkowski. W pielgrzymce uczestniczyli m.in.: hm. Edmund Kasprzyk - komendant Zlotu, hm. Barbara Zdanowicz - przewodnicząca ZHP poza Granicami Kraju oraz hm. Krystyna Reitmeier - komendantka Zlotu Harcerek; księża kapelani: o. hm. Olaf Ślepokura, franciszkanin, ks. hm. Zbigniew Olbryś, chrystusowiec, ks. Władysław Karciarz, oblat Maryi Niepokalanej, o. Michał Gutkowski, jezuita, naczelny kapelan 3. Krajowego Zjazdu ZHR. Zlot miał miejsce w dniach 24 lipca - 7 sierpnia w Okuniewie. Jego organizatorem był Związek Harcerstwa Polskiego poza Granicami Kraju z siedzibą w Londynie.
Na zakończenie Mszy św. ks. prał. Peszkowski odczytał akt Zaślubin ZHP poza Granicami Kraju z Matką Bożą Jasnogórską. Młodzi ludzie przyrzekli stać wiernie na straży harcerskich ideałów, wychowywać przyszłe pokolenia w duchu miłości do Boga, Ojczyzny i drugiego człowieka. „Królowo Polski, przyrzekamy, Królowo Polski ślubujemy...” - rozbrzmiewała słowami zaślubin Kaplica Matki Bożej Jasnogórskiej Królowej Polski.
Niezwykłe to wydarzenie: spotkanie kilku pokoleń harcerzy, synów polskiej ziemi, w miejscu tak dla Ojczyzny ważnym. Tym bardziej niezwykłe, że po raz pierwszy ci z Zachodu - gdzie służba harcerska to dziedzictwo przekazywane z pokolenia na pokolenie - mogli spotkać się ze swymi braćmi ze Wschodu, gdzie ruch ten dopiero się odradza. To był wielki dzień dla ruchu harcerskiego, dzień wielkiego szczęścia dla ks. prał. Zdzisława Peszkowskiego, który tytuł harcmistrza uzyskał u samego Aleksandra Kamińskiego.

Trwa piesze pielgrzymowanie

Z 13 miejscowości archidiecezji gnieźnieńskiej i diecezji bydgoskiej przybyła 5 sierpnia 45. Piesza Pielgrzymka „Promienista”. Ponad 1,2 tys. pielgrzymów wędrowało w 20 grupach osobnymi trasami, łącząc się w jedną pielgrzymkę na Jasnej Górze. Każda grupa tradycyjnie niosła element drewnianego krzyża, który pielgrzymi złożyli w jedną całość na placu przed Szczytem. Przewodnikiem był ks. Błażej Kownacki. 6 sierpnia na Jasną Górę dotarła 22. Metropolitalna Pielgrzymka Gnieźnieńska. Przewodnikiem był ks. Krzysztof Woźniak. W 8 grupach szło 750 pielgrzymów. Wraz z pielgrzymką gnieźnieńską przyszło tysiąc pątników pielgrzymki bydgoskiej z kierownikiem - ks. Jackiem Salwą. Pielgrzymki witał i odprawił dla nich Mszę św. metropolita gnieźnieński - abp Henryk Muszyński.
7 sierpnia metropolita katowicki - abp Damian Zimoń wprowadził 59. Pieszą Pielgrzymkę z Rybnika, w której przybyło 3,5 tys. pielgrzymów w 8 grupach. Kierownikiem był ks. Marek Bernacki. Pielgrzymi modlili się podczas nocnego czuwania w Kaplicy Matki Bożej.
W dniach 2-8 sierpnia przybyły także mniejsze pielgrzymki piesze z: Piekar Śląskich (100 osób), Lubszy Śląskiej (80), Siemianowic Śląskich (18), Rudy Śląskiej Nowego Bytomia i Katowic Piotrowic (50), Gniazdowa (47), Bełku (40) oraz z Katowic (77). Pielgrzymki rowerowe przybyły z: Poznania (24), Łańcuta (33), Konina (10), Pobiedzisk (11), Rzeszowa (142) i Bytowa (22). Pielgrzymki biegowe dotarły z: Bytowa (18), Ostrzeszowa (16), Ostrowa Wielkopolskiego (12), Kobylej Góry (33), Kobierna (14) i Poznania (24).

W skrócie

3 sierpnia w Sali o. Kordeckiego otwarto wystawę fotograficzną Adama Bujaka Pielgrzymki polskie. Ponad 100 zdjęć obrazuje podróże Papieża Jana Pawła II do Ojczyzny w latach 1979-2002. Prezentacji wystawy dokonali: ks. Antoni Bednarz - prezes Katolickiego Centrum Kultury w Krakowie, o. Ireneusz Pompa - podprzeor Jasnej Góry i o. dr Jan Golonka - kurator Zbiorów Sztuki Wotywnej na Jasnej Górze.

8 sierpnia, w dniu wspomnienia Założyciela Zakonu - św. Dominika, uczestnicy Kapituły Generalnej Zakonu Dominikanów, obradującej w Krakowie, przybyli na Jasną Górę. W Kaplicy Matki Bożej odmówili akt poświęcenia Zakonu Niepokalanemu Sercu Matki Bożej. Obecny był generał Zakonu - o. Carlos Azpiroz Costa i były generał Timothy Radcliffe oraz delegaci na Kapitułę z całego świata. „Nie wyobrażaliśmy sobie, żeby nie przyjechać na Jasną Górę. Było to od początku w planie naszej Kapituły, ponieważ jest to najważniejsze sanktuarium maryjne w Polsce. Dla wielu dominikanów jest to jedyna okazja w życiu, żeby zobaczyć tak ważne miejsce w historii Polski” - powiedział o. Grzegorz Chrzanowski, sekretarz generalny Kapituły.

Zapowiedzi

23 sierpnia - Piesza Pielgrzymka z Pabianic

24 sierpnia - Piesza Pielgrzymka Łódzka

25 sierpnia - Piesze Pielgrzymki: Praska Pomocników Maryi Matki Kościoła, Pielgrzymka Tarnowska

28 sierpnia - 2. Ogólnopolska Pielgrzymka Wspólnoty Misyjnego Apostolstwa Modlitwy

28/29 sierpnia - Międzynarodowy Festiwal Pieśni Maryjnej Romów

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Leon XIV: W obliczu każdego człowieka odkrywajmy Chrystusa

2026-08-24 13:14

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

Chrystusa

odkrywajmy

Vatican Media

Papież na audiencji dla członków Federacji Marsodeto z Toledo

Papież na audiencji dla członków Federacji Marsodeto z Toledo

Umiejętność dostrzegania w życiu osób najsłabszych i bezbronnych spojrzenia Chrystusa pomaga nam wzrastać jako społeczność ludzka i chrześcijańska – powiedział Ojciec Święty do członków Federacji Marsodeto z Toledo, których przyjął dziś na audiencji, o czym informuje Vatican News.

Federacja Marsodeto to organizacja non-profit, która powstała w 1980 r. w Toledo z inicjatywy ks. Marcelina Casasa Puente. Głównym celem podejmowanych przez nią działań jest poprawa jakości życia osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz ich rodzin.
CZYTAJ DALEJ

Modlili się wspólnie 12 godzin. "W kulturze Królestwa Bożego panuje presja miłości"

2026-08-24 08:52

[ TEMATY ]

modlitwa

Świątynia Opatrzności Bożej

12 godzin

Archidiecezja Warszawska

Dzień Uwielbienia i Chwały w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie

Dzień Uwielbienia i Chwały w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie

„Potrzebujemy czasu, żeby na nowo rozpalić w sobie wiarę” - mówił bp Grzegorz Suchodolski podczas Dnia Uwielbienia i Chwały, który 22 sierpnia odbył się w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. W 12-godzinnym spotkaniu modlitewnym uczestniczyło kilka tysięcy osób z różnych stron Polski.

Pierwszym punktem wydarzenia była Msza św. pod przewodnictwem bp. Grzegorza Suchodolskiego, koncelebrowana m.in. przez bp. Artura Ważnego. Obecny był także bp Wojciech Osial.
CZYTAJ DALEJ

Bojanice. Przed ks. Marcinem Mazurem nowe zadanie

2026-08-24 11:57

[ TEMATY ]

Matka Boża Częstochowska

bp Marek Mendyk

strażacy

odpust parafialny

Bojanice

ks. Marcin Mazur

kapelan strażaków

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Ks. Marcin Mazur – kapelan powiatowy straży pożarnej powiatu świdnickiego

Ks. Marcin Mazur – kapelan powiatowy straży pożarnej powiatu świdnickiego

Wszystko zaczęło się od odpustowej modlitwy przed wizerunkiem Jasnogórskiej Pani. Jednak zanim uroczystość w Bojanicach dobiegła końca, padły słowa, których miejscowy proboszcz i jego parafianie długo nie zapomną.

Parafia Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Bojanicach przeżywała 23 sierpnia odpust parafialny. Uroczystej Eucharystii przewodniczył bp Marek Mendyk. Wraz z nim przy ołtarzu stanęli: proboszcz ks. Marcin Mazur, o. Samuel Karwacki – nowy pauliński proboszcz parafii św. Józefa Oblubieńca w Świdnicy, ks. Łukasz Trzeciak, dyrektor Wydziału Gospodarczego Świdnickiej Kurii Biskupiej oraz ks. Bogdan Deroń, wieloletni proboszcz parafii w Lutomii Dolnej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję